смт.Володарськ-Волинський

2012 рік

ЗАТВЕРДЖЕНО

Загальними зборами акціонерів

Публічного акціонерного товариства

“ Кварцсамоцвіти ”

Протокол загальних зборів акціонерів

 №1-2012 від 17.04.2012 року

 

Кодекс

корпоративного управління

Публічного акціонерного товариства «Кварцсімоцвіти»

 

1. Загальні положення

 

1.1. Публічне акціонерне товариство « Кварцсамоцвіти» ( надалі-Товариство) є одним з провідних підприємств в галузі геології та геологорозвідування.

1.2. У Товаристві усвідомлюють ступінь впливу корпоративної поведінки Товариства на ставлення інвесторів до всього українського інвестиційного середовища і прагнуть перетворити Товариство на дійсно публічну компанію. Програма дій , спрямованих на виконання цього завдання передбачає, зокрема, формування прозорої та ефективної моделі корпоративного управління, яка забезпечила б збалансування інтересів великих та дрібних акціонерів, менеджерів, ділових партнерів Товариства та суспільства в цілому.

1.3. За таких умов Товариство вважає за необхідне ухвалити власний Кодекс корпоративного управління ( далі - Кодекс) – документ, у якому викладається ставлення власників та органів управління Товариства до сучасних тенденцій у сфері корпоративного управління , до основних проблем корпоративного управління і методів їхнього розв’язання у Товаристві.

1.4. Положення цього Кодексу розроблялись з урахуванням положень Принципів корпоративного управління України, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та інших документів, у яких викладені найкращі міжнародні стандарти корпоративного управління.

1.5. Кодекс є обов’язковим для усіх акціонерів та працівників Товариства.

1.6. Кодекс переглядатиметься та змінюватиметься відповідно до змін інвестиційного середовища, у якому існує Товариство, з урахуванням того, що вдосконалення моделей корпоративного управління є постійним еволюційним процесом.

 

2. Мета товариства

 

2.1. Мета Товариства полягає у максимізації добробуту акціонерів за рахунок зростання ринкової вартості акцій Товариства, а також отримання акціонерами дивідендів.

2.2. Метою діяльності Товариства є отримання прибутку від здійснення господарської діяльності за рахунок виробництва та реалізації конкурентноспроможних товарів, виконання робіт, надання послуг та реалізація на цій основі соціально-економічних інтересів акціонерів та трудового колективу Товариства.

2.3. Джерелами доходів акціонерів є дивіденди та зростання ринкової вартості ацій Товариства. Для досягнення мети Товариства органи управління Товариства повинні здійснювати управління таким чином, щоб забезпечити як розвиток Товариства в цілому, так і реалізацію права кожного акціонера на отримання доходу

2.4. Товариство повинно здійснювати свою діяльність відповідно до правил ділової етики та враховувати інтереси суспільства в цілому.

 Товариство дотримується стандартів ділової поведінки акціонерів та менеджерів, а також забезпечує функціонування системи моніторингу цих стандартів, що дозволяє унеможливити отримання зазначеними особами додаткових доходів за рахунок використання інсайдерської інформації, порушення обмежень щодо уникнення конфлікту інтересів, та здійснення інших протиправних і неетичних дій.

2.5. Пріоритетом корпоративної поведінки Товаричства є повага до прав та законних інтересів акціонерів, працівників, споживачів та інших осіб, що зацікавлені у діяльності Товариства, відкритість товариства, а також забезпечення ефективності діяльності підтримання фінансової стабільності та прибутковості Товариства.

2.5. Основи ефективної діяльності та інвестиційної привабливості Товариства базуються на довірі між усіма учасниками корпоративних відносин.

2.6. Товариство повинно забезпечувати інвестиційну привабливість емітованих ним акцій протягом усього періоду своєї діяльності. Для цього Товариство повинно збільшувати власний капітал, налагоджувати ефективні відносини із заінтересованими особами та забезпечувати виконання умов для включення акцій Товариства до лістингу фондових бірж і торговельно - інформаційних систем та їх обігу на організованому фондовому ринку.

 

3. Права акціонерів

 

3.1.Товариство повинно забезпечувати захист прав, законних інтересів акціонерів та рівне ставлення до всіх акціонерів незалежно від того, чи є акціонер резидентом України, від кількості акцій, якими він володіє, та інших факторів.

 3.2. Товариство повинно сприяти реалізації та забезпечувати захист прав та законних інтересів акціонерів, зокрема:

3.2.1. Право на участь в управлінні Товариством шляхом участі та голосування на Загальних зборах. Для того, щоб акціонери мали можливість ефективно реалізувати це право, Товариство повинно забезпечити дотримання таких прав акціонерів:

а) Брати участь у вирішенні найважливіших питань діяльності Товариства, у тому числі прийняття рішення про внесення змін до статуту, обрання членів Наглядової ради , додатковий випуск акцій, викуп Товариством розміщених ним акцій, укладення значних правочинів, реорганізацію Товариства та інші дії, які призводять до суттєвих корпоративних змін.

Акціонери як власники Товариства мають право вирішувати найважливіші питання діяльності Товариства. Рішення з таких питань приймаються вищим органом товариства - Загальними зборами акціонерів. Перелік повноважень Загальних зборів, у тому числі тих, що належать до виключної компетенції, встановлений у статуті Товариства.

Чергові Загальні збори акціонерів повинні проводитися щороку не пізніше як через чотири місяці після закінчення фінансового року.

 

б) Вчасно отримувати повідомлення про скликання Загальних зборів, яке повинно містити інформацію про : повне найменування та місцезнаходження Товариства; дату, час та місце (із зазначенням номера кімнати, офісу або залу, куди мають прибути акціонери) проведення Загальних зборів; час початку і закінчення реєстрації акціонерів для участі у Загальних зборах; дату складення переліку акціонерів, які мають право на участь у Загальних зборах; перелік питань, що виносяться на голосування; порядок ознайомлення акціонерів з матеріалами, з якими вони можуть ознайомитися під час підготовки до Загальних зборів.

Час, місце проведення та процедура реєстрації акціонерів для участі у Загальних зборах акціонерів Товариства повинні створювати сприятливі умови для участі акціонера у зборах.

Товариство повинно повідомляти акціонерів про скликання Загальних зборів не пізніше як за 30 днів до проведення Загальних зборів.

Реєстрація акціонерів для участі у зборах повинна проводитися у день проведення Загальних зборів перед їх початком у тому ж приміщенні, де проводитимуться збори, протягом часу, достатнього для реєстрації усіх осіб, що прибули для участі у Загальних зборах. Реєстрацію акціонерів (їх представників) проводить реєстраційна комісія, яка призначається Наглядовою радою, а в разі скликання позачергових Загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених законом, - акціонерами, які цього вимагають.

 Кворум, визначений перед початком Загальних зборів, залишається незмінним до закриття зборів.

Загальні збори акціонерів проводяться на території України, в межах населеного пункту за місцезнаходженням Товариства, крім випадків, коли на день скликання Загальних зборів 100 відсотками акцій Товариства володіють іноземці, особи без громадянства, іноземні юридичні особи, а також міжнародні організації.

 

в) Своєчасно та у зручний для акціонера спосіб знайомитися з матеріалами, пов'язаними з порядком денним Загальних зборів, та отримувати додаткову інформацію стосовно питань порядку денного від посадових осіб та інших уповноважених осіб товариства.

Від дати надіслання повідомлення про проведення Загальних зборів до дати проведення Загальних зборів Товариство повинно надати акціонерам можливість ознайомитися з документами, необхідними для прийняття рішень з питань порядку денного, за місцезнаходженням Товариства у робочі дні, робочий час та в доступному місці, а в день проведення Загальних зборів - також у місці їх проведення. У повідомленні про проведення Загальних зборів вказуються конкретно визначене місце для ознайомлення (номер кімнати, офісу тощо) та посадова особа Товариства, відповідальна за порядок ознайомлення акціонерів з документами. Якщо до порядку денного включено питання щодо затвердження річних результатів діяльності Товариства, порядку розподілу прибутку, визначення порядку покриття збитків, акціонерам повинні надаватись копії фінансової звітності (у складі балансу, звіту про фінансові результати, звіту про рух грошових коштів, звіту про власний капітал і приміток до звітів), копії рекомендацій Наглядової ради, висновку аудиторської фірми (аудитора).

Якщо до порядку денного внесено питання про обрання органів управління, акціонерам повинна бути надана повна інформація про кандидатів на відповідні посади.

Акціонери мають право задавати питання і отримувати інформацію стосовно будь-яких пунктів порядку денного або документів, пов'язаних з ними, від посадових осіб та інших уповноважених осіб Товариства.

Акціонер до проведення зборів за запитом має можливість в порядку, визначеному законом, ознайомитися з проектом (проектами) рішення з питань порядку денного.

 

г) Вносити пропозиції та вимагати їх включення до порядку денного Загальних зборів.

Кожний акціонер має право внести пропозиції щодо питань, включених до порядку денного Загальних зборів Товариства, а також щодо нових кандидатів до складу органів Товариства, кількість яких не може перевищувати кількісного складу кожного з органів. Пропозиції вносяться не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення Загальних зборів, а щодо кандидатів до складу органів Товариства - не пізніше ніж за сім днів до дати проведення загальних зборів.

 Пропозиція до порядку денного Загальних зборів Товариства подається в письмовій формі із зазначенням прізвища (найменування) акціонера, який її вносить, кількості, типу та/або класу належних йому акцій, змісту пропозиції до питання та/або проекту рішення, а також кількості, типу та/або класу акцій, що належать кандидату, який пропонується цим акціонером до складу органів Товариства.

Наглядова рада Товариства, а в разі скликання позачергових Загальних зборів Товариства на вимогу акціонерів у випадках, передбачених законом, - акціонери, які цього вимагають, приймають рішення про включення пропозицій до порядку денного не пізніше ніж за 15 днів до дати проведення Загальних зборів, а щодо кандидатів до складу органів Товариства - не пізніше ніж за чотири дні до дати проведення Загальних зборів.

 Пропозиції акціонерів (акціонера), які сукупно є власниками 5 або більше відсотків простих акцій, підлягають обов'язковому включенню до порядку денного Загальних зборів. У такому разі рішення Наглядової ради про включення питання до порядку денного не вимагається, а пропозиція вважається включеною до порядку денного, якщо вона подана з дотриманням вимог закону.

Зміни до порядку денного Загальних зборів вносяться лише шляхом включення нових питань та проектів рішень із запропонованих питань. Товариство не має права вносити зміни до запропонованих акціонерами питань або проектів рішень.

 Товариство не пізніше ніж за 10 днів до дати проведення Загальних зборів повинно повідомити акціонерів про зміни у порядку денному шляхом надіслання відповідного повідомлення акціонеру чи його представнику поштою або вручення акціонеру чи його представнику повідомлення під розпис. Товариство також надсилає повідомлення про зміни у порядку денному Загальних зборів фондовій біржі (біржам), на яких Товариство пройшло процедуру лістингу, а також не пізніше ніж за 10 днів до дати проведення Загальних зборів розміщує на власній веб-сторінці в мережі Інтернет відповідну інформацію про зміни у порядку денному Загальних зборів.

 

д) Брати участь у Загальних зборах особисто або через вільно обраного представника, причому голоси, подані на Загальних зборах акціонерами та представниками акціонерів, мають однакову силу.

Представником акціонера на Загальних зборах Товариства може бути фізична особа або уповноважена особа юридичної особи, а також уповноважена особа держави чи територіальної громади.

Посадові особи органів Товариства та їх афілійовані особи не можуть бути представниками інших акціонерів Товариства на Загальних зборах.

Представником акціонера - фізичної чи юридичної особи на Загальних зборах Товариства може бути інша фізична особа або уповноважена особа юридичної особи, а представником акціонера - держави чи територіальної громади - уповноважена особа органу, що здійснює управління державним чи комунальним майном.

 Акціонер має право призначити свого представника постійно або на певний строк. Акціонер має право у будь-який момент замінити свого представника, повідомивши про це виконавчий орган Товариства.

Довіреність на право участі та голосування на Загальних зборах може посвідчуватися реєстратором, депозитарієм, зберігачем, нотаріусом та іншими посадовими особами, які вчиняють нотаріальні дії, чи в іншому передбаченому законодавством порядку.

Довіреність на право участі та голосування на Загальних зборах Товариства може містити завдання щодо голосування, тобто перелік питань, порядку денного Загальних зборів із зазначенням того, як і за яке (проти якого) рішення потрібно проголосувати. Під час голосування на Загальних зборах представник повинен голосувати саме так, як передбачено завданням щодо голосування. Якщо довіреність не містить завдання щодо голосування, представник вирішує всі питання щодо голосування на Загальних зборах акціонерів на свій розсуд.

Акціонер має право видати довіреність на право участі та голосування на Загальних зборах декільком своїм представникам.

Акціонер має право у будь-який час відкликати чи замінити свого представника на Загальних зборах Товариства.

Надання довіреності на право участі та голосування на Загальних зборах не виключає право участі на цих Загальних зборах акціонера, який видав довіреність, замість свого представника.

 

е) Брати участь в обговоренні та голосуванні з питань порядку денного, причому процедура голосування на Загальних зборах повинна забезпечувати прозорість та надійність підрахунку голосів.

Одна голосуюча акція надає акціонеру один голос для вирішення кожного з питань, винесених на голосування на Загальних зборах Товариства, крім проведення кумулятивного голосування.

 Право голосу на Загальних зборах Товариства мають акціонери - власники простих акцій Товариства.

Акціонер не може бути позбавлений права голосу, крім випадків, встановлених законом.

 Рішення Загальних зборів Товариства з питання, винесеного на голосування, приймається простою більшістю голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у Загальних зборах та є власниками голосуючих з цього питання акцій, крім випадків, встановлених законом.

 Обрання членів органу Товариства здійснюється в порядку кумулятивного голосування. При обранні членів органу Товариства кумулятивним голосуванням голосування проводиться щодо всіх кандидатів одночасно.

Обраними вважаються ті кандидати, які набрали найбільшу кількість голосів акціонерів порівняно з іншими кандидатами.

Члени органу Товариства вважаються обраними, а орган Товариства вважається сформованим виключно за умови обрання повного кількісного складу органу Товариства шляхом кумулятивного голосування.

 Рішення Загальних зборів з питань: внесення змін до Статуту Товариства; прийняття рішення про анулювання викуплених акцій; прийняття рішення про зміну типу Товариства; прийняття рішення про розміщення акцій; прийняття рішення про збільшення Статутного капіталу Товариства; прийняття рішення про зменшення Статутного капіталу Товариства; прийняття рішення про виділ та припинення Товариства, крім випадку, передбаченого законом, про ліквідацію Товариства, обрання ліквідаційної комісії, затвердження порядку та строків ліквідації, порядку розподілу між акціонерами майна, що залишається після задоволення вимог кредиторів, і затвердження ліквідаційного балансу, приймається більш як трьома чвертями голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у Загальних зборах та є власниками голосуючих з відповідного питання акцій.

 Загальні збори не можуть приймати рішення з питань, не включених до порядку денного.

 На Загальних зборах голосування проводиться з усіх питань порядку денного, винесених на голосування.

 Голосування з питань порядку денного Загальних зборів проводиться тільки з використанням бюлетенів для голосування.

 Бюлетень для голосування (крім кумулятивного голосування) повинен містити:

- повне найменування Товариства;

- дату і час проведення загальних зборів;

- питання, винесене на голосування, та проект (проекти) рішення з цього питання;

- варіанти голосування за кожний проект рішення (написи "за", "проти", "утримався");

- застереження про те, що бюлетень має бути підписаний акціонером (представником акціонера) і в разі відсутності такого підпису вважається недійсним;

- зазначення кількості голосів, що належать кожному акціонеру.

У разі проведення голосування з питань обрання членів Виконавчого органу, Наглядової ради Товариства бюлетень для голосування повинен містити прізвище, ім'я та по батькові кандидата (кандидатів).

Бюлетень для кумулятивного голосування повинен містити:

- повне найменування Товариства;

- дату і час проведення Загальних зборів;

- перелік кандидатів у члени органу Товариства із зазначенням інформації про них відповідно до вимог, встановлених Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку;

- місце для зазначення акціонером (представником акціонера) кількості голосів, яку він віддає за кожного кандидата;

- застереження про те, що бюлетень має бути підписаний акціонером (представником акціонера) і в разі відсутності такого підпису вважається недійсним;

- зазначення кількості голосів, що належать кожному акціонеру.

 Форма і текст бюлетеня для голосування затверджуються Наглядовою радою не пізніше ніж за 10 днів до дати проведення Загальних зборів, щодо обрання кандидатів до складу органів Товариства - не пізніше ніж за чотири дні до дати проведення Загальних зборів, а в разі скликання позачергових Загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених законом, - акціонерами, які цього вимагають. Акціонери мають право до проведення Загальних зборів ознайомитися з формою бюлетеня для голосування в порядку, визначеному законом.

 Бюлетень для голосування визнається недійсним у разі, якщо він відрізняється від офіційно виготовленого Товариством зразка або на ньому відсутній підпис акціонера (представника).

У разі якщо бюлетень для голосування містить кілька питань, винесених на голосування, визнання його недійсним щодо одного питання є підставою для визнання недійсним щодо інших питань.

Бюлетені для голосування, визнані недійсними з підстав, передбачених цим пунктом Статуту, не враховуються під час підрахунку голосів.

 Роз'яснення щодо порядку голосування, підрахунку голосів та інших питань, пов'язаних із забезпеченням проведення голосування на Загальних зборах, надає лічильна комісія, яка обирається Загальними зборами акціонерів. Повноваження лічильної комісії за договором можуть передаватися реєстратору, зберігачу або депозитарію. Умови такого договору затверджуються Загальними зборами акціонерів.

 До складу лічильної комісії не можуть включатися особи, які входять або є кандидатами до складу органів Товариства.

За підсумками голосування складається протокол, що підписується всіма членами лічильної комісії Товариства, які брали участь у підрахунку голосів.

У разі передачі повноважень лічильної комісії реєстратору, зберігачу або депозитарію протокол про підсумки голосування підписує представник реєстратора, зберігача або депозитарію.

У протоколі про підсумки голосування зазначаються:

- дата проведення Загальних зборів;

- перелік питань, рішення з яких прийняті Загальними зборами;

- рішення і кількість голосів "за", "проти" і "утримався" щодо кожного проекту рішення з кожного питання порядку денного, винесеного на голосування.

 Рішення Загальних зборів Товариства вважається прийнятим з моменту складення протоколу про підсумки голосування.

Підсумки голосування оголошуються на Загальних зборах, під час яких проводилося голосування. Після закриття Загальних зборів підсумки голосування доводяться до відома акціонерів протягом 10 робочих днів шляхом надіслання таких підсумків акціонеру чи його представнику поштою або шляхом вручення акціонеру чи його представнику підсумків голосування під розпис.

 Протокол про підсумки голосування додається до протоколу Загальних зборів Товариства.

Після складення протоколу про підсумки голосування бюлетені для голосування опечатуються лічильною комісією (або особою, якій передано повноваження лічильної комісії) та зберігаються у Товаристві протягом строку його діяльності, але не більше чотирьох років.

 Протокол Загальних зборів Товариства складається протягом 10 днів з моменту закриття Загальних зборів та підписується головою і секретарем Загальних зборів.

 До протоколу Загальних зборів Товариства заносяться відомості про:

- дату, час і місце проведення Загальних зборів;

- дату складення переліку акціонерів, які мають право на участь у Загальних зборах;

- загальну кількість осіб, включених до переліку акціонерів, які мають право на участь у Загальних зборах;

- загальну кількість голосів акціонерів - власників голосуючих акцій товариства, які зареєструвалися для участі у Загальних зборах (якщо певні акції є голосуючими не з усіх питань порядку денного - зазначається кількість голосуючих акцій з кожного питання);

- кворум Загальних зборів (якщо певні акції є голосуючими не з усіх питань порядку денного - зазначається кворум Загальних зборів з кожного питання);

- головуючого та секретаря Загальних зборів;

- склад лічильної комісії;

- порядок денний Загальних зборів;

- основні тези виступів;

- порядок голосування на Загальних зборах (відкрите, бюлетенями тощо);

- підсумки голосування із зазначенням результатів голосування з кожного питання порядку денного Загальних зборів та рішення, прийняті Загальними зборами.

Протокол Загальних зборів, підписаний головою та секретарем Загальних зборів, підшивається, скріплюється печаткою Товариства та підписом голови Виконавчого органу Товариства.

 

3.2.2. Право на отримання частини прибутку товариства у розмірі, пропорційному належній акціонерові кількості акцій.

Порядок розподілу прибутку і покриття збитків Товариства визначається рішенням Вищого органу Товариства відповідно до чинного законодавства України та статуту Товариства.

За рахунок чистого прибутку, що залишається в розпоряджені Товариства виплачуються дивіденди.

Нормативи відрахувань до фондів, порядок їх формування та використання затверджуються Вищим органом Товариства.

Товариство виплачує дивіденди виключно грошовими коштами.

Дивіденди виплачуються на акції, звіт про результати розміщення яких зареєстровано у встановленому законодавством порядку.

Виплата дивідендів здійснюється з чистого прибутку звітного року та/або нерозподіленого прибутку в обсязі, встановленому рішенням Вищого органу Товариства, у строк не пізніше шести місяців з дня прийняття Загальними зборами рішення про виплату дивідендів.

Вищий орган Товариства , за підсумками діяльності у звітному році, приймає рішення про виплату дивідендів та їх розмір.

Для кожної виплати дивідендів Наглядова рада Товариства встановлює дату складання переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів, порядок та строк їх виплати. Дата складання переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів, не може передувати даті прийняття рішення про виплату дивідендів.

Товариство персонально повідомляє осіб, які мають право на оримання дивідендів, про дату, розмір, порядок та строк їх виплати, шляхом надіслання повідомлення поштою або вручення повідомлення під розпис. Протягом 10 днів після прийняття рішення про виплату дивідендів Товариство повідомляє фондову біржу ( біржі), у біржовому реєстрі якої ( яких) перебуває Товариство, про дату, розмір, порядок та строк виплати дивідендів.

У разі відчуження акціонером належних йому акцій після дати складання переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів , але раніше дати виплати дивідендів право на отримання дивідендів залишається в особи, зазначеної у такому переліку.

У разі реєстрації акцій на імя номінального утримувача Товариство в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України, самостійно виплачує дивіденди власникам акцій або перераховує їх номінальному утримувачу, який забезпечує їх виплату власникам акцій, на підставі договору з відповідним номінальним утримувачем.

Товариство не має прова приймати рішення про виплату дивідендів та здійснювати виплату дивідендів за простими акціями у разі, якщо: звіт про результати розміщення акцій не зареєстровано у встановленому законодавством порядку; власний капітал Товариства менший, ніж сума його статутного капіталу.

Товариство не має права здійснювати виплату дивідендів за простими акціями у випадках, якщо має зобов’язання про обов’язковий викуп акцій відповідно до закону.

 

3.2.3. Право на своєчасне отримання повної та достовірної інформації про фінансово-господарський стан товариства та результати його діяльності, суттєві факти, що впливають або можуть впливати на вартість цінних паперів та (або) розмір доходу за ними, про випуск товариством цінних паперів тощо.

Право на отримання інформації про Товариство є одним з головних прав акціонера. Лише на підставі повної, достовірної та своєчасної інформації про Товариство акціонер може прийняти виважене рішення стосовно своєї інвестиції та реалізувати більшість своїх прав.

Товариство забезпечує кожному акціонеру доступ до документів Товариства : статуту Товариства, змін до статуту, засновницького договору, свідоцтва про державну реєстрацію Товариства; положень про Загальні збори, Наглядову раду, Виконавчий орган, інші внутрішні положення Товариства, що регулюють діяльність органів Товариства, та зміни до них; положення про кожну філію та кожне представництво Товариства; даного Кодексу; протоколів зборів; матеріалів, з якими акціонери мають (мали) можливість ознайомитися під час підготовки до Загальних зборів; протоколів засідань Наглядової ради та Виконавчого органу, наказів і розпоряджень голови Виконавчого органу; висновків аудитора товариства; річної фінансової звітності; звітності, що подається відповідним державним органам; свідоцтва про державну реєстрацію випуску акцій; особливої інформації про товариство; інших документів, передбачених законодавством, статутом Товариства, його внутрішніми положеннями, рішеннями Загальних зборів, Наглядової ради, Виконавчого органу.

Протягом 10 робочих днів з дня надходження письмової вимоги акціонера Виконавчий орган товариства зобов’язаний надати цьому акціонеру завірені підписом уповноваженої особи Товариства та печаткою Товариства копії зазначених документів.

Будь-який акціонер, за умови повідомлення Виконавчого органу не пізніше ніж за п’ять робочих днів, має право на ознайомлення з документами у приміщенні Товариства за його місцезнаходженням у робочий час.

Акціонери можуть отримувати додаткову інформацію про діяльність Товариства за згодою Виконавчого органу Товариства або у випадках і порядку передбачених статутом або рішенням Загальних зборів Товариства.

 

3.2.4. Право на вільне розпорядження акціями.

Право на вільне розпорядження належними акціонеру акціями є невід'ємним правом акціонера. Товариству не дозволяється встановлювати у внутрішніх документах або на практиці будь-які обмеження щодо вільного розпорядження належними акціонеру акціями (наприклад, переважного права інших акціонерів на придбання акцій Товариства, необхідності отримання згоди Товариства на відчуження акцій тощо).

Акціонери Товариства можуть відчужувати належні їм акції без згоди інших акціонерів та Товариства.

 

3.2.5. Право на надійну та ефективну реєстрацію та підтвердження права власності на акції:

а) процедура реєстрації права власності повинна забезпечувати швидкий, надійний та доступний спосіб реєстрації права власності та отримання належного підтвердження права власності;

б) Товариство повинно вжити всіх заходів для того, щоб запобігти неправомірному втручанню у процедуру реєстрації прав власності з боку посадових осіб органів Товариства та інших акціонерів;

в) при виборі реєстратора Товариство повинно керуватися виключно критеріями незалежності, професійності та надійності реєстратора.

Облік та збереження інформації про власників іменних акцій та належні їм акції здійснюється Товариством у депозитарній системі обліку .

 

3.2.6. Право вимагати обов'язкового викупу товариством акцій .

Кожний акціонер – власник простих акцій Товариства має право вимагати здійснення обов’язкового викупу Товариством належних йому голосуючих акцій, якщо він зареєструвався для участі у Загальних зборах та голосував проти прийняття Загальними зборами рішення про:

- злиття, приєднання, поділ, перетворення, виділ, зміну типу Товариства;

- вчинення Товариством значного правочину;

- зміну розміру статутного капіталу.

Товариство в даному випадку зобов’язане викупити належні акціонерові акції.

Перелік акціонерів, які мають право вимагати здійснення обов’язкового викупу належних їм акцій складається на підставі переліку акціонерів, які зареєструвалися для участі в Загальних зборах , на яких було прийняті рішення, що стали підставою для вимоги обов’язкового викупу акцій.

 Ціна викупу акцій не може бути меншою, ніж їх ринкова вартість .

 Ціна викупу акцій розраховується станом на день, що передує дню опублікування в установленому порядку повідомлення про скликання Загальних зборів, на яких було прийнято рішення, яке стало підставою для вимоги обов’язкового викупу акцій.

 Ринкова вартість акцій визначається в порядку, встановленому законом.

 Договір між Товариством та акціонером про обов’язковий викуп Товариством належних йому акцій укладається в письмовій формі.

 Протягом 30 днів після прийняття Загальними зборами рішення, що стало підставою для вимоги обов’язкового викупу акцій, акціонер , який має намір реалізувати зазначене право, подає Товариству письмову вимогу. У вимозі акціонера про обов’язковий викуп акцій мають бути зазначені його прізвище (найменування), місце проживання (надходження) , кількість, тип та / або клас акцій, обов’язкового випуску яких він вимагає.

Протягом 30 днів після отримання вимоги акціонера про обов'язковий викуп акцій Товариство здійснює оплату вартості акцій за ціною викупу, зазначеною в повідомленні про право вимоги обов’язкового викупу акцій, що належить акціонеру, а відповідний акціонер повинен вчинити всі дії, необхідні для набуття Товариством права власності на акції, обов’язкового викупу яких він вимагає.

Оплата акцій проводиться відповідно до закону.

 

3.3. Товариство повинно забезпечити рівне ставлення до всіх акціонерів-власників однієї категорії акцій:

а) кожна випущена товариством проста акція надає її власнику однаковий обсяг прав;

б) на кожну випущену Товариством акцію однієї категорії виплачується однаковий розмір дивідендів;

г) усім акціонерам повинні надаватись рівні права та можливості щодо доступу до інформації.

Одна голосуюча акція надає акціонеру один голос для вирішення кожного з питань, винесених на голосування на Загальних зборах Товариства, крім проведення кумулятивного голосування.

Право голосу на Загальних зборах Товариства мають акціонери – власники простих акцій Товариства.

Акціонер не може бути позбавлений права голосу, крім випадків, встановлених законом.

 

3.4. Товариство повинно забезпечити іноземним акціонерам можливості для реалізації своїх прав нарівні з іншими акціонерами.

Товариство іноземним акціонерам повинно надавати іформацію стосовно Товариства, проведення Загальних зборів на рівні з іншими акціонерами.

 

3.5. У разі здійснення додаткового випуску акцій Товариство повинно забезпечити рівне переважне право всіх акціонерів придбати додатково випущені акції у кількості, пропорційній їхній існуючій частці у статутному капіталі.

 

3.6. Товариство повинно розробити та запровадити необхідні внутрішні механізми з метою запобігання неправомірному використанню інсайдерської інформації посадовими особами товариства та іншими інсайдерами.

 

Інсайдерська інформація - це інформація про емітента цінних паперів, його цінні папери та угоди з ними, яка одночасно є істотною і не є оприлюдненою та розкриття якої вплине або може вплинути на ринкову вартість цих цінних паперів чи розмір доходу за ними. Використання інсайдерської інформації посадовими особами Товариства та іншими інсайдерами суперечить принципу рівного ставлення до акціонерів, оскільки така практика дає можливість одним особам здійснювати торгові операції з цінними паперами Товариства на підставі інформації, яка не є оприлюдненою для інших осіб.

Посадові особи Товариства та інші інсайдери зобов’язані : не розголошувати інсайдерську інформацію Товариства третім особам та утримуватись від купівлі-продажу цінних паперів Товариства до моменту оприлюднення такої інформації.

 

4. Наглядова рада і Виконавчий орган

 

Ефективне управління потребує наявності у корпоративній структурі Товариства дієвої, незалежної Наглядової ради та кваліфікованого Виконавчого органу (Праління), раціонального і чіткого розподілу повноважень між ними, а також належної системи підзвітності та контролю. Система корпоративного управління повинна створювати необхідні умови для своєчасного обміну інформацією та ефективної взаємодії між Наглядовою радою та Виконавчим органом. Органи Товариства та їх посадові особи повинні діяти добросовісно та розумно в інтересах Товариства.

Компетенція органів Товариства чітко визначена у статуті Товариства відповідно до завдань органів Товариства та з урахуванням вимог чинного законодавства. У статуті Товариства наведений перелік повноважень, що належать до виключної компетенції кожного органу.

Рішення про делегування повноважень фіксуються у протоколі відповідного органу з визначенням органу, якому делегуються повноваження, перелік повноважень, що делегуються, та строк делегування. У разі делегування Наглядовою радою повноважень Виконавчому органу вони спільно відповідають за вирішення цих питань перед Товариством.

У забезпеченні ефективної взаємодії між органами Товариства вирішальну роль відіграє своєчасний обмін інформацією, яка необхідна для виконання органами Товариства своїх функцій та прийняття ними відповідних рішень.

Результати діяльності Товариства залежать від чесного, добросовісного та сумлінного виконання посадовими особами органів Товариства своїх обов'язків. Товариство, що має на меті здобути довіру інвесторів, повинно створити належні внутрішні механізми для запобігання шахрайському вилученню активів Товариства чи іншим діям з боку посадових осіб Товариства, що суперечать інтересам Товариства.

 

 4.1. Наглядова рада.

 

 4.1.1. Наглядова рада Товариства є органом, що здійснює захист прав акціонерів Товариства, і в межах компетенції, визначеної Статутом та законом, контролює та регулює діяльність Виконавчого органу (Правління).

 Посадові особи органів Товариства забезпечують членам Наглядової ради доступ до інформації в межах, передбачених законом та статутом Товариства.

 Жодні органи Товариства , за винятком Загальних зборів акціонерів, не мають права давати вказівки Наглядовій раді щодо порядку здійснення нею функцій, а також з інших питань її діяльності.

 Порядок роботи, виплати винагороди та відповідальність членів Наглядової ради визначаються законом, Статутом Товариства, положенням про Наглядову раду Товариства, а також цивільно-правовим чи трудовим договором (контрактом), що укладається з членом Наглядової ради. Такий договір або контракт від імені Товариства підписується головою Виконавчого органу чи іншою уповноваженою Загальними зборами акціонерів особою на умовах, затверджених рішенням Загальних зборів. У разі укладення з членом Наглядової ради Товариства цивільно-правового договору такий договір може бути оплатним або безоплатним.

 Кількісний склад Наглядової ради визначається Загальними зборами акціонерів Товариства.

 Члени Наглядової ради Товариства обираються Загальними зборами акціонерів з числа фізичних осіб, які мають повну цивільну дієздатність, та/або з числа юридичних осіб – акціонерів, строком на 1 рік.

Член Наглядової ради - юридична особа може мати необмежену кількість представників у Наглядовій раді. Порядок діяльності представника акціонера у Наглядовій раді визначається самим акціонером.

 Повноваження члена Наглядової ради дійсні з моменту його обрання Загальними зборами акціонерів Товариства. Повноваження представника акціонера - члена Наглядової ради дійсні з моменту видачі йому довіреності акціонером - членом Наглядової ради та отримання Товариством письмового повідомлення про призначення представника, яке, крім іншого, повинно містити: прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) представника; дату народження представника; серію і номер паспорта представника (або іншого документа, що посвідчує особу), дату видачі та орган, що його видав; місце роботи представника та посаду, яку він обіймає; місце проживання або місце перебування представника.

Член Наглядової ради - юридична особа несе відповідальність перед Товариством за дії свого представника у Наглядовій раді.

 Обрання членів Наглядової ради Товариства здійснюється виключно шляхом кумулятивного голосування.

 Одна й та сама особа може обиратися до складу Наглядової ради неодноразово.

 Член Наглядової ради не може бути одночасно членом виконавчого органу Товариства.

 Член Наглядової ради здійснює свої повноваження, дотримуючись умов цивільно-правового договору, трудового договору або контракту з Товариством та відповідно до Cтатуту Товариства, а представник акціонера - члена Наглядової ради Товариства здійснює свої повноваження відповідно до вказівок акціонера, інтереси якого він представляє у Наглядовій раді.

Від імені Товариства договір (контракт) підписує особа, уповноважена на це Загальними зборами.

Дія договору (контракту) з членом Наглядової ради припиняється у разі припинення його повноважень.

Виконання повноважень члена Наглядової ради державними службовцями здійснюється у випадках та порядку, визначених законом. Виконання повноважень члена Наглядової ради особами, які перебувають на службі в органах місцевого самоврядування, здійснюється відповідно до закону.

 Член Наглядової ради повинен виконувати свої обов'язки особисто і не може передавати власні повноваження іншій особі, крім члена Наглядової ради - юридичної особи - акціонера.

Члени Наглядової ради мають право на оплату своєї діяльності за рахунок Товариства. Визначення умов оплати покладається на Загальні збори акціонерів за затвердженим зборами кошторисом.

 Голова Наглядової ради Товариства обирається Загальними зборами акціонерів з числа членів Наглядової ради, строком на 1 рік.

 Голова Наглядової ради організовує її роботу, скликає засідання Наглядової ради та головує на них, відкриває Загальні збори акціонерів , організовує обрання секретаря Загальних зборів акціонерів, здійснює інші повноваження, передбачені Статутом та цим положенням.

У разі неможливості виконання Головою Наглядової ради своїх повноважень його повноваження здійснює член Наглядової ради за її рішенням, якщо інше не передбачено Статутом або положенням про Наглядову раду Товариства.

 Загальні збори акціонерів Товариства можуть прийняти рішення про дострокове припинення повноважень членів Наглядової ради та одночасне обрання нових членів.

 Без рішення Загальних зборів акціонерів повноваження члена Наглядової ради припиняються: за його бажанням за умови письмового повідомлення про це Товариства за два тижні; в разі неможливості виконання обов'язків члена Наглядової ради за станом здоров'я; в разі набрання законної сили вироком чи рішенням суду, яким його засуджено до покарання, що виключає можливість виконання обов'язків члена Наглядової ради; в разі смерті, визнання його недієздатним, обмежено дієздатним, безвісно відсутнім, померлим. З припиненням повноважень члена Наглядової ради одночасно припиняється дія договору (контракту), укладеного з ним.

 У разі якщо обрання членів Наглядової ради здійснювалося шляхом кумулятивного голосування, рішення Загальних зборів акціонерів про дострокове припинення повноважень може прийматися тільки стосовно всіх членів Наглядової ради.

4.1.2.Компетенція Наглядової ради:

 До компетенції Наглядової ради належить вирішення питань, передбачених законом, Статутом, а також переданих на вирішення Наглядової ради Загальними зборами акціонерів.

До виключної компетенції Наглядової ради належить:

- затвердження в межах своєї компетенції положень, якими регулюються питання, пов'язані з діяльністю Товариства;

-підготовка порядку денного Загальних зборів акціонерів, прийняття рішення про дату їх проведення та про включення пропозицій до порядку денного, крім скликання акціонерами позачергових загальних зборів.

Рішення про включення пропозицій до порядку денного приймаються не пізніше ніж за 15 днів до дати проведення загальних зборів, а щодо кандидатів до складу органів Товариства - не пізніше ніж за чотири дні до дати проведення загальних зборів акціонерів;

- прийняття рішення про проведення чергових або позачергових загальних зборів акціонерів відповідно до Статуту Товариства та у випадках, встановлених законом;

- прийняття рішення про продаж раніше викуплених Товариством акцій;

- прийняття рішення про розміщення Товариством інших цінних паперів, крім акцій;

- прийняття рішення про викуп розміщених Товариством інших, крім акцій, цінних паперів;

- затвердження ринкової вартості майна у випадках, передбачених законом;

- обрання та припинення повноважень Голови і членів Виконавчого органу;

- затвердження умов контрактів, які укладатимуться з членами Виконавчого органу, встановлення розміру їх винагороди;

- прийняття рішення про відсторонення Голови або члена Виконавчого органу від здійснення повноважень та обрання особи, яка тимчасово здійснюватиме повноваження Голови виконавчого органу;

- обрання та припинення повноважень голови і членів інших органів Товариства;

- обрання реєстраційної комісії, за винятком випадків, встановлених законом;

- обрання аудитора Товариства та визначення умов договору, що укладатиметься з ним, встановлення розміру оплати його послуг;

- визначення дати складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів, порядку та строків виплати дивідендів у межах граничного строку, визначеного законом;

 - визначення дати складення переліку акціонерів, які мають бути повідомлені про проведення Загальних зборів акціонерів та мають право на участь у Загальних зборах відповідно до закону;

 - вирішення питань про участь Товариства у промислово-фінансових групах та інших об'єднаннях, про заснування інших юридичних осіб;

 - вирішення питань, віднесених законом до компетенції Наглядової ради, у разі злиття, приєднання, поділу, виділу або перетворення Товариства;

- прийняття рішення про вчинення значного правочину, якщо ринкова вартість майна або послуг, що є його предметом, становить від 10 до 25 відсотків вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності Товариства , а також у випадках, передбачених законом;

 - визначення ймовірності визнання Товариства неплатоспроможним внаслідок прийняття ним на себе зобов'язань або їх виконання, у тому числі внаслідок виплати дивідендів або викупу акцій;

 - прийняття рішення про обрання оцінювача майна Товариства та затвердження умов договору, що укладатиметься з ним, встановлення розміру оплати його послуг;

 - прийняття рішення про обрання (заміну) реєстратора власників іменних цінних паперів Товариства або депозитарія цінних паперів та затвердження умов договору, що укладатиметься з ним, встановлення розміру оплати його послуг;

 - надсилання пропозиції акціонерам про придбання належних їм простих акцій особою (особами, що діють спільно), яка придбала контрольний пакет акцій, відповідно до закону.

 Питання, що належать до виключної компетенції Наглядової ради Товариства, не можуть вирішуватися іншими органами Товариства, крім Загальних зборів акціонерів, за винятком випадків, встановлених законом.

 Наглядова рада протягом п’яти робочих днів з дня отримання від Правління Товариства інформації про правочин, у вчиненні якого є заінтересованість, зобов’язана прийняти рішення щодо вчинення такого правочину Товариством або про відмову від його вчинення.

У разі якщо правочин, щодо якого є заінтересованість, порушує інтереси Товариства, Наглядова рада може заборонити його вчинення або винести розгляд цього питання на Загальні збори акціонерів.

Якщо заінтересована у вчиненні правочину особа є членом Наглядової ради, вона не бере участі в голосуванні з питання вчинення такого правочину, або якщо Наглядова рада не прийняла рішення чи відмову від вчинення правочину, щодо якого є заінтересованість протягом п’яти робочих днів, це питання виноситься на розгляд Загальних зборів акціонерів.

4.1.3. Організація роботи Наглядової ради Товариства .

Голова Наглядової ради організовує її роботу, скликає засідання Наглядової ради, головує на них.

Засідання Наглядової ради проводяться в міру необхідності, але не рідше одного разу на квартал.

 

Засідання Наглядової ради скликаються за ініціативою Голови Наглядової ради або на вимогу члена Наглядової ради.

Засідання Наглядової ради також скликаються на вимогу виконавчого органу чи його члена.

На вимогу Наглядової ради в її засіданні або в розгляді окремих питань порядку денного засідання беруть участь члени виконавчого органу та інші визначені нею особи в порядку, встановленому положенням про Наглядову раду.

У засіданні Наглядової ради на її запрошення з правом дорадчого голосу можуть брати участь представники уповноваженого трудовим колективом органу, який підписав колективний договір від імені трудового колективу.

 Засідання Наглядової ради є правомочним, якщо в ньому беруть участь більше половини її членів Наглядової ради. На вимогу Наглядової ради в її засіданні беруть участь члени Виконавчого органу.

Рішення Наглядової ради приймається, якщо за нього проголосували усі члени, що брали участь у засіданні.

Рішення з питання про вчинення правочину, щодо якого є заінтересованість члена Наглядової ради, приймається Наглядовою радою без участі в голосуванні заінтересованої особи члена Наглядової ради.

 На засіданні Наглядової ради кожний член Наглядової ради має один голос.

 Протокол засідання Наглядової ради оформлюється протягом п'яти днів після проведення засідання.

 Засідання Наглядової ради або розгляд окремого питання за її рішенням може фіксуватися технічними засобами.

 

 4.2. Виконавчий орган.

 

4.2.1.Правовий статус Правління Товариства.

 Виконавчий орган Товариства є колегіальним. Виконавчим органом Товариства є Правління, яке здійснює управління поточною діяльністю Товариства.

До компетенції Виконавчого органу (Правління) належить вирішення всіх питань, пов’язаних з керівництвом поточною діяльністю Товариства, крім питань, що належать до виключної компетенції Загальних зборів акціонерів та Наглядової ради.

Виконавчий орган Товариства (Правління) підзвітний в своїй діяльності Загальним зборам акціонерів і Наглядовій раді, організовує виконання їх рішень. Виконавчий орган (Правління) діє від імені Товариства у межах, встановлених Статутом Товариства і законом.

 Виконавчий орган (Правління) на вимогу органів та посадових осіб Товариства зобов’язаний надати можливість ознайомитися з інформацією про діяльність Товариства в межах, встановлених законом, Статутом та внутрішніми положеннями Товариства.

Особи, які при цьому отримали доступ до інформації з обмеженим доступом, несуть відповідальність за її неправомірне використання.

 4.2.2 Склад Правління Товариства.

Кількісний склад Виконавчого органу встановлюється Наглядовою радою Товариства.

 Члени Виконавчого органу та Голова виконавчого органу (Правління) обираються Наглядовою радою строком на 1 рік.

 Членом Виконавчого органу Товариства може бути будь-яка фізична особа, яка має повну цивільну дієздатність і не є членом Наглядової ради.

 Права та обов’язки членів Виконавчого органу Товариства визначаються актами законодавства, Статутом Товариства, цим положенням, а також контрактом, що укладається з кожним членом Виконавчого органу. Від імені Товариства контракт підписує Голова Наглядової ради чи особа, уповноважена на таке підписання Наглядовою радою.

 Наглядова рада Товариства затверджує умови контрактів, які укладатимуться з членами Правління, встановлює розмір їх винагороди.

 Повноваження Голови та членів Правління припиняються за рішенням Наглядової ради.

 Наглядова рада Товариства приймає рішення про відсторонення Голови і членів Правління Товариства від здійснення повноважень та обрання особи, яка тимчасово здійснюватиме повноваження Голови правління.

 Підстави припинення повноважень Голови та/або члена Правління встановлюються законом, Статутом Товариства, а також контрактом, укладеним з Головою та кожним членом Виконавчого органу.

4.2.3. Компетенція Правління Товариства.

 Правління Товариства:

 Здійснює виконання рішень Вищого органу Товариства та Наглядової ради.

 Колегіально вирішує питання фінансово-господарської та виробничої діяльності Товариства в межах, передбачених Статутом Товариства.

 Складає квартальні та річні звіти про результати господарської діяльності Товариства та подає їх на затвердження/погодження Наглядовій раді та Вищому органу Товариства.

 Розглядає питання щодо ведення зовнішньоекономічної діяльності.

 Приймає рішення про вчинення правочинів з питання розпорядження (відчуження) та використання майна Товариства в межах та з урахуванням особливостей, визначених Статутом Товариства.

 Приймає рішення щодо вчинення правочинів, якщо ринкова вартість майна або послуг, що є предметом такого правочину, складає менше 10 відсотків вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності Товариства.

 З дозволу Наглядової ради приймає рішення про вчинення правочинів, якщо ринкова вартість майна або послуг, що є предметом такого правочину, становить від 10 до 25 відсотків вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності Товариства.

 Правління Товариства зобов’язане протягом п’яти робочих днів з дня отримання відомостей про можливість вчинення правочину, щодо якого є заінтересованість , особи заінтересованої у вчиненні Товариством правочину, надати Наглядовій раді інформацію стосовно правочину, у вчиненні якого є заінтересованість, зокрема про:

- предмет правочину;

- вартість одиниці товару або послуг, якщо вона передбачена правочином;

- загальну суму правочину щодо придбання відчуження або можливості відчуження майна, виконання робіт, надання або отримання послуг;

- особу, яка має заінтересованість у вчиненні такого правочину.

 Визначає організаційну структуру Товариства, штатний розпис, умови оплати праці посадових осіб, працівників Товариства, його дочірніх підприємств, філій, представництв.

 Приймає рішення щодо необхідності придбання, набуття у власність іншим способом та розпорядження довгостроковими фінансовими вкладеннями Товариства у вигляді внесків (частки, паї, акції) в інші суб’єкти господарювання, які створюються за участю Товариства, у тому числі у дочірні підприємства, та деривативів інших юридичних осіб і подає в порядку, визначеному Статутом Товариства, на погодження Наглядовій раді або Вищому органу Товариства.

 Розробляє та подає на затвердження/погодження Наглядовій раді та/або Вищому органу Товариства внутрішні нормативні документи Товариства.

 Укладає договір з обраним депозитарієм на обслуговування емісії цінних паперів.

 Надає Наглядовій раді рекомендації щодо відбору незалежних аудиторів.

 Приймає рішення з інших питань поточної діяльності Товариства, які виносяться на розгляд Головою правління.

4.2.4. Голова Правління Товариства.

 Голова Виконавчого органу (Правління) організовує роботу Правління, скликає засідання, забезпечує ведення протоколів засідань.

 Голова Правління має право без довіреності діяти від імені Товариства, відповідно до рішень Правління, в тому числі представляти інтереси Товариства, вчиняти правочини від імені Товариства, видавати накази та давати розпорядження, обов’язкові для виконання всіма працівниками Товариства.

У разі неможливості виконання Головою Правління своїх повноважень Наглядова рада своїм рішенням тимчасово покладає виконання обов’язків Голови Правління на одного з членів Правління.

На підставі рішень, прийнятих Правлінням Голова Правління видає накази та інші розпорядчі документи щодо діяльності Товариства.

 Голова Правління організовує роботу Правління і має право:

 керувати поточними справами Товариства, забезпечувати виконання рішень Вищого органу Товариства, Наглядової ради та Правління;

 без довіреності вчиняти дії від імені Товариства, представляти інтереси Товариства у всіх вітчизняних та іноземних підприємствах, в установах і організаціях, органах державної влади і місцевого самоврядування;

 вести переговори та вчиняти правочини (угоди, договори, контракти) від імені Товариства в межах, що визначені рішеннями Вищого органу Товариства, Наглядовою радою та Правлінням, з урахуванням особливостей, встановлених Статутом Товариства;

 за погодженням з Наглядовою радою затверджувати організаційну структуру Товариства та штатний розпис;

 призначати на посади та звільняти з посад працівників Товариства, затверджувати їм конкретні розміри ставок заробітної плати і посадових окладів;

призначати на посади та звільняти з посад керівників дочірніх підприємств, філій та представництв Товариства;

затверджувати штатний розпис філій та представництв Товариства, погоджувати штатний розпис дочірніх підприємств;

розпоряджатися коштами та майном Товариства в межах, що визначені рішеннями Вищого органу Товариства, Наглядової ради, Правління та Статутом Товариства.

відкривати поточний, валютний та інші рахунки в будь-якому банку України та за кордоном для зберігання коштів і здійснення всіх видів розрахунків, кредитних та касових операцій Товариства;

підписувати довіреності на виконання дій від імені Товариства;

вживати відповідних заходів для заохочення працівників, накладати стягнення у порядку та випадках, передбачених чинним законодавством України та Статутом Товариства;

розподіляти обов’язки між членами Правління, підлеглими керівниками структурних підрозділів та іншими працівниками Товариства;

організовувати та забезпечувати ведення, облік та зберігання протоколів засідань Правління;

видавати накази та інші організаційно-розпорядчі документи, які є обов’язковими для працівників Товариства.

 У разі наявності державної таємниці чи матеріальних носіїв секретної інформації, згідно із законодавством України “Про державну таємницю”, Голова Правління забезпечує охорону державної таємниці відповідно до вимог режиму секретності та у відповідності до Закону України "Про державну таємницю", призначає керівника режимно-секретного органу.

 Голова Правління у випадках, визначених законодавством, повинен мати допуск до державної таємниці відповідної форми.

 Обов‘язки Голови Правління, у разі його тимчасової відсутності, виконує обраний на засіданні Правління член Правління.

4.2.5. Права й обов’язки членів Правління.

Члени Правління зобов’язані:

 виконувати свої зобов’язання особисто, дотримуючись умов укладеного контракту;

приймати участь у засіданні Правління та вирішенні питань, віднесених до компетенції Правління законом, Статутом Товариства, Положенням про Виконавчий орган;

забезпечувати практичне виконання рішень Загальних зборів акціонерів та Наглядової ради у галузі інвестування коштів, розвитку виробництва, укладанні договорів і угод з підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, а також інших питань поточної господарської та соціальної діяльності Товариства;

забезпечувати передбачені нормативними положеннями умови праці працівників Товариства, розміри заробітної плати не нижче від встановленого в колективному договорі рівня оплати праці;

 забезпечувати правильне ведення бухгалтерського обліку, статистичної та іншої звітності, своєчасність підготовки та подання документів, що вимагають державні органи, Загальні збори акціонерів Товариства та Наглядова рада.

Члени Правління Товариства зобов’язані дотримуватись лояльності до Товариства.

Члени Правління Товариства можуть поєднувати свою діяльність у складі Правління Товариства з діяльністю на будь-яких посадах у Товаристві з відповідною оплатою, окрім діяльності в складі Наглядової ради.

Члени Правління Товариства мають право доступу до інформації, що стосується діяльності Товариства і необхідна їм для здійснення своїх функцій у складі Правління Товариства.

Члени Правління мають право письмово викладати свої заперечення або окрему думку, у разі непогодження з прийнятим рішенням Правління Товариства.

 

4.2.6. Порядок роботи Правління.

Організаційною формою роботи Правління є засідання, які проводяться у разі необхідності, але не менше одного разу в місяць.

Правління скликається Головою у разі потреби, але не менше ніж один раз на місяць.

Засідання вважаються правомочними, якщо на них присутні більше половини членів Правління.

Голова Правління організовує роботу Правління. До порядку денного включаються питання поточної діяльності Товариства та запропоновані для розгляду Наглядовою радою, членами Правління Товариства.

Правління правомочне приймати рішення по питаннях, які належать до його компетенції, якщо на засіданні присутні не менше половини членів правління. На засіданнях головує Голова Правління. Обов’язки Голови Правління, у разі тимчасової відсутності чи непрацездатності, виконує обраний на засіданні Правління член Правління.

Рішення Правління приймаються більшістю голосів, а у випадку розподілу порівну, голос Голови є вирішальним.

З питань, передбачених підпунктами 11.13.4 – 11.13.9 пункту 11.13 Статуту Товариства, рішення Правління вважається прийнятим, якщо за нього проголосували усі члени Правління.

Рішення Правління оформляються у вигляді протоколу, який підписують усі члени Правління, присутні на засіданні. Члени Правління, які не згодні з прийнятим рішенням, мають право письмово викласти свої заперечення або окрему думку, що є невід’ємним додатком до протоколу.

На вимогу члена Правління, члена Наглядової ради або уповноваженого органу трудового колективу, який підписав колективний договір від імені трудового колективу, протокол засідання Правління надається для ознайомлення.

Члени Наглядової ради, а також представник уповноваженого трудовим колективом органу, який підписав колективний договір від імені трудового колективу, мають право бути присутнім на засіданнях колегіального Виконавчого органу.

Позачергове засідання Правління скликається на вимогу Голови правління або не менше 2-х його членів.

 

5. Лояльність та відповідальність.

 

5.1. Посадові особи органів товариства повинні добросовісно та розумно діяти в найкращих інтересах Товариства.

Обов'язок добросовісно та розумно діяти в найкращих інтересах Товариства передбачає, що посадові особи органів Товариства повинні під час виконання своїх функцій, визначених чинним законодавством та внутрішніми документами Товариства, виявляти турботливість та обачність, які, як правило, очікуються від людини, яка приймає виважені рішення, в аналогічній ситуації.

Обов'язок діяти в найкращих інтересах Товариства передбачає, що посадові особи органів Товариства повинні використовувати свої повноваження та можливості, пов'язані зі займаними ними посадами, виключно в інтересах Товариства.

Посадові особи органів Товариства не повинні здійснювати дії, які суперечать чи не відповідають інтересам Товариства. Зокрема, посадові особи не мають права отримувати будь-яку винагороду (прямо чи опосередковано) за здійснення ними впливу на ухвалення рішень органами Товариства, використовувати у власних інтересах чи інтересах третіх осіб майно Товариства, розкривати інформацію з обмеженим доступом тощо.

Здійснюючи свої функції, посадові особи органів Товариства зобов'язані діяти тільки в межах наданих їм повноважень та, представляючи Товариство перед третіми особами, поводитися так, щоб не зашкодити власній діловій репутації, діловій репутації інших посадових осіб та Товариства в цілому.

5.2. Посадові особи органів Товариства повинні розкривати інформацію про наявність у них конфлікту інтересів стосовно будь-якого рішення (правочину) Товариства.

Особою, заінтересованою у вчинені Товариством правочину, вважається посадова особа органів Товариства; член її сім'ї - чоловік (дружина), батьки (усиновителі), опікун ( піклувальник), брат, сестра, діти та їх чоловіки (дружини); юридична особа,в якій частка, що належить посадовій особі органів Товариства, членам її сім'ї, становить 25 і більше відсотків; акціонер, який одноосібно або разом із членами сім'ї володіє 25 і більше відсотками простих акцій Товариства, якщо зазначена особа ( особи – разом або окремо) відповідає принаймні одній із нижченаведених ознак:

- є стороною такого правочину або є членом Виконавчого органу юридичної особи, яка є стороною правочину;

 - отримує винагороду за вчинення такого правочину від Товариства (посадових осіб Товариства) або від особи, яка є стороною правочину;

- внаслідок такого правочину придбаває майно;

- бере участь у правочині як представник або посередник ( крім представництва Товариства посадовими особами).

Особа заінтересована у вчинені правочину, зобов’язана протягом трьох робочих днів з моменту виникнення у неї заінтересованості поінформувати Товариство про наявність в неї такої заінтересованості.

Виконавчий орган Товариства зобов’язаний протягом п’яти робочих днів з дня отримання відомостей про можливість вчинення правочину, щодо якого є заінтересованість, надати Наглядовій раді Товариства інформацію стосовно правочину, у вчинені якого є заінтересованість, зокрема про: предмет правочину; вартість одиниці товару або послуг, якщо вона передбачена правочином; загальну суму правочину щодо придбання, відчуження або можливості відчуження майна, виконання робіт, надання або отримання послуг; особу , яка має заінтересованість у вчинені правочину.

У разі якщо правочин, щодо якого є заінтересованість, порушує інтереси Товариства, Наглядова рада може заборонити його вчинення або винести розгляд цього питання на Загальні збори.

Наглядова рада протягом п’яти робочих днів з дня отримання від Виконавчого органу інформації про правочин, у вчиненні якого є заінтересованість, зобов’язана прийняти рішення щодо вчинення такого правочину Товариством або про відмову від його вчинення.

Якщо заінтересована у вчиненні правочину особа є членом Наглядової ради, вона не бере участі в голосованні з питання вчинення такого правочину. Якщо більшість членів Наглядової ради є особами, заінтересованими у вчиненні такого правочину, або якщо Наглядова рада не прийняла рішення про вчинення чи відмову від вчинення правочину, щодо якого є заінтересованість, протягом п’яти робочих днів з дня отримання від Виконавчого органу інформації про правочин, у вчиненні якого є заінтересованість , це питання виноситься а розгляд Загальних зборів.

5.3. Посадові особи органів Товариства не повинні використовувати у власних інтересах ділові можливості Товариства.

Під діловими можливостями Товариства маються на увазі будь-які ділові зв'язки Товариства, всі належні Товариству майнові та немайнові права, ділові пропозиції Товариству від третіх осіб.

 Використання посадовою особою у власних інтересах ділової пропозиції, яка пропонувалася Товариству і про яку посадовій особі стало відомо завдяки займаній нею посаді, розцінюється як порушення.

5.4. Посадові особи повинні відшкодовувати збитки, завдані товариству внаслідок невиконання або неналежного виконання ними свого обов'язку діяти добросовісно та розумно в найкращих інтересах товариства.

Члени Наглядової ради Товариства несуть персональну відповідальність за виконання рішень Загальних зборів акціонерів, якщо вони не суперечать чинному законодавству та статуту Товариства .

 Члени Наглядової ради Товариства у випадку невиконання або неналежного виконання своїх обов’язків несуть дисциплінарну, адміністративну або іншу відповідальність згідно з чинним законодавством України.

Члени Наглядової ради Товариства несуть майнову відповідальність за шкоду, заподіяну Товариству через порушення покладених на них обов’язків.

Члени Правління несуть персональну відповідальність за виконання рішень Загальних зборів акціонерів та Наглядової ради Товариства, якщо вони не суперечать чинному законодавству та Статуту Товариства.

 Члени Правління у разі невиконання або неналежного виконання ними своїх обов’язків несуть дисциплінарну, адміністративну та іншу відповідальність згідно з чинним законодавством України.

Члени Правління несуть майнову відповідальність за шкоду, заподіяну Товариству через порушення покладених на них обов’язків.

Відповідальність за шкоду, заподіяну Товариству правочином, щодо вчинення якого є заінтересованість, вчиненим з порушенням закону, несе особа , заінтересована у вчиненні Товариством правочину.

 

6. Розкриття інформації та прозорість

 

 Товариство повинно своєчасно та доступними засобами розкривати повну і достовірну інформацію з усіх суттєвих питань, що стосуються товариства, з метою надання можливості користувачам (акціонерам, кредиторам, потенційним інвесторам тощо) приймати поінформовані рішення.

 Товариство повинно мати чітко визначену інформаційну політику, спрямовану на розкриття інформації шляхом її донесення до відома всіх заінтересованих у її отриманні осіб в обсязі, необхідному для прийняття зважених рішень. Інформаційну політику товариства доцільно визначати з врахуванням потреби товариства у захисті конфіденційної інформації та комерційної таємниці.

 6.1. Інформація, що розкривається товариством, повинна бути суттєвою та повною. Товариство повинно забезпечити рівний доступ до інформації, що розкривається, включаючи її обсяг, зміст, форму та час надання. Товариство повинно використовувати зручні для користувачів засоби поширення інформації, які забезпечують рівний, своєчасний та непов’язаний зі значними витратами доступ до інформації.

 6.1.1. До суттєвої інформації, яку товариство повинно регулярно розкривати, належать, зокрема, відомості про:

а) цілі та стратегію бізнесу;

б) результати фінансової та операційної діяльності;

в) структуру власності та контролю над товариством;

г) посадових осіб органів управління, розмір їх винагороди, володіння акціями товариства;

д) істотні фактори ризику, що впливають на діяльність товариства;

є) дотримання товариством принципів корпоративного управління.

 6.1.2. Крім регулярної інформації, товариство повинно негайно розкривати особливу інформацію про суттєві події та зміни, які можуть впливати на стан товариства, вартість його цінних паперів та/або розмір доходу по них.

6.2. Інформація, що розкривається товариством, повинна бути достовірною, тобто такою, що сприяє чіткому та повному уявленню про дійсний фінансовий стан товариства та результати його діяльності.

6.3. Звіт перед акціонерами про результати річної діяльності Товариства.

 Товариство здійснює оперативний та бухгалтерський облік результатів своєї діяльності, а також веде статистичну звітність, подає її у встановленому порядку та обсягах органам державної статистики.

 Перший фінансовий рік починається з дати реєстрації Товариства і завершується 31 грудня цього ж року, а наступні фінансові роки визначаються відповідно до календарних.

 Фінансово-господарська діяльність Товариства здійснюється відповідно до напрямків, які затверджуються Вищим органом Товариства.

 Товариство публікує щорічно для загального відома річний звіт, бухгалтерський баланс, відомості про прибуток і збитки, а також іншу інформацію, передбачену законом.

 Відповідальність за організацію, стан та достовірність бухгалтерського обліку Товариства, своєчасне надання щорічного звіту та іншої фінансової звітності у відповідні органи, відомостей про діяльність Товариства, які надаються акціонерам, кредиторам та в засоби масової інформації, несуть персонально Голова Правління та члени Правління.

 За результатами річної діяльності Правління Товариства представляє акціонерам річний звіт про фінансово-господарську діяльність та баланс Товариства з необхідними до нього додатками, звіт про фінансові результати.

 Звіт має містити викладення:

- змісту робіт, що мають важливе значення, здійснення яких розпочалось після завершення попереднього господарського кварталу, року, а також тих робіт, які не закінчені з минулих періодів;

- перспектив розвитку Товариства.

 Квартальний звіт розглядається Правлінням Товариства та подається на затвердження Наглядовій раді Товариства на протязі 2-х місяців після закінчення кварталу.

 Правління Товариства повинне протягом 2-х місяців закінчення фінансового року скласти річний баланс та звіт про стан справ у Товаристві за господарський рік, що скінчився, і подати їх аудитору, який здійснює перевірку річного балансу та звіту про стан справ щодо їх відповідальності чинному законодавству, правилам ведення бухгалтерського обліку та звітності, а також установчим документам Товариства, і дає відповідний висновок.

 Одночасно з річним балансом Правління зобов’язане підготувати звіт щодо розподілу балансового прибутку, а саме:

- розмір балансового прибутку;

- про відрахування в відповідні фонди, передбачені законодавством або створені за рішенням Загальних зборів акціонерів;

- про виплату дивідендів та їх розмір відповідно до рішення загальних зборів акціонерів.

 Річна фінансова звітність Товариства підлягає обов’язковій перевірці незалежним аудитором.

 Посадові особи Товариства зобов’язані забезпечити доступ незалежного аудитора до всіх документів, необхідних для перевірки результатів фінансово-господарської діяльності Товариства.

 Після отримання висновку аудитора Правління Товариства подає річний баланс, звіт про стан справ, пропозиції про розподіл прибутку та висновки аудитора Наглядовій раді Товариства для погодження.

 Річний звіт і баланс не можуть бути затверджені Загальними зборами акціонерів без висновку зовнішнього аудитора.

Акціонери Товариства до Загальних зборів акціонерів повинні бути проінформовані про основні положення та дані річного звіту та балансу Товариства. Кожному акціонеру Товариства до відкриття Загальних зборів акціонерів, у порядку денного яких є питання затвердження річного звіту та балансу, має бути надана можливість ознайомлення з цим документом.

У повідомленні про проведення Загальних зборів акціонерів вказується визначене місце для ознайомлення (номер кімнати, офісу тощо) та посадова особа Товариства, відповідальна за порядок ознайомлення акціонерів з документами.

 Річний баланс та відомості із річного звіту після затвердження їх Загальними зборами акціонерів подаються Головою Правління Товариства для опублікування в офіційних виданнях.

 

7. Контроль за фінансово-господарською діяльністю товариства

 

З метою захисту прав та законних інтересів акціонерів Товариство повинно забезпечити комплексний, незалежний, об'єктивний та професійний контроль за фінансово-господарською діяльністю Товариства.

Товариство може розраховувати на довіру інвесторів та надходження зовнішнього фінансування тільки за умови запровадження належної системи контролю за його діяльністю. Наявність такої системи дозволяє інвесторам бути впевненими у тому, що їх інвестиції розумно використовуються, спрямовуються на розвиток Товариства та надійно захищені від можливих зловживань.

Товариство повинно забезпечити ефективний контроль за діяльністю осіб, які розпоряджаються отриманими Товариством інвестиціями, та здійснити надійний захист майнових інтересів інвесторів.

Діюча у Товаристві система контролю за його фінансово-господарською діяльністю сприятиме: збереженню та раціональному використанню фінансових і матеріальних ресурсів Товариства; забезпеченню точності та повноти бухгалтерських записів;

підтриманню прозорості та достовірності фінансових звітів; запобіганню та викриттю фальсифікацій та помилок; забезпеченню стабільного та ефективного функціонування Товариства.

7.1. Контроль за фінансово-господарською діяльністю Товариства повинен здійснюватися як через залучення незалежного зовнішнього аудитора (аудиторської фірми), так і через механізми внутрішнього контролю.

До органів, які здійснюють внутрішній контроль, належить Наглядова рада Товариства.

7.1.1. Система внутрішнього контролю товариства має забезпечити здійснення стратегічного, оперативного та поточного контролю за його фінансово-господарською діяльністю.

 Наглядова рада повинна забезпечити функціонування належної системи контролю, а також здійснення стратегічного контролю за фінансово-господарською діяльністю товариства.

З метою ефективного виконання зазначених функцій до компетенції ради належать, зокрема, повноваження щодо: перевірки достовірності річної та квартальної фінансової звітності до її оприлюднення та подання на розгляд Загальних зборів акціонерів;

виявлення недоліків системи контролю, розробки пропозицій та рекомендацій щодо її вдосконалення; затвердження зовнішнього аудитора, здійснення контролю за ефективністю, об'єктивністю та незалежністю зовнішнього аудитора, фінансовими відносинами між Товариством та аудитором; контролю за усуненням недоліків, які були виявлені під час проведення перевірок зовнішнім аудитором.

7.1.2. Товариство повинно проводити щорічну аудиторську перевірку за участю зовнішнього аудитора, який обирається Наглядовою радою, публічної бухгалтерської звітності, обліку та іншої інформації стосовно фінансово-господарської діяльності Товариства.

7.2. Особи, які здійснюють контроль за фінансово-господарською діяльністю Товариства, мають бути незалежними від впливу членів Виконавчого органу Товариства, власників крупних пакетів акцій, інших осіб, які можуть бути заінтересованими у результатах проведення контролю.

Незалежність зовнішнього аудитора є важливою передумовою об'єктивного та ефективного контролю за фінансово-господарською діяльністю Товариства. Важливу роль у забезпеченні незалежності зовнішнього аудитора відіграє Наглядова рада Товариства. Рада повинна затверджувати кандидатуру зовнішнього аудитора та визначати умови договору, що укладається з ним, у тому числі розмір оплати його послуг, забезпечувати та контролювати відповідність зовнішнього аудитора вимогам незалежності відповідно до чинного законодавства. Крім того, аудитор (аудиторська фірма), який здійснює перевірку фінансової звітності Товариства, не повинен одночасно (протягом того ж року) надавати Товариству інші послуги.

З метою забезпечення незалежності Наглядової ради до її складу входять незалежні члени , обранні та відкликанні виключно Загальними зборами акціонерів, а також затверджуються Загальними зборами умови цивільно-правових договорів, що укладаються з ними, і встановлюються розмір їх винагороди.

7.3. Товариство повинно забезпечити проведення об'єктивного та професійного контролю за його фінансово-господарською діяльністю.

Товариство повинно забезпечити проведення фінансово-господарського контролю за його діяльністю чесними і відвертими у підході до виконання своїх обов'язків особами, позбавленими упередженості та суб'єктивного ставлення. Крім того, гарантією якісного контролю за фінансово-господарською діяльністю Товариства є професійна компетентність осіб, які його здійснюють.

З метою забезпечення об'єктивного контролю з боку зовнішнього аудитора Наглядова рада повинна створити належні умови для його роботи, які б виключали можливість тиску на аудитора з боку заінтересованих осіб, та здійснювати контроль за дотриманням зовнішнім аудитором Кодексу професійної етики аудиторів України під час виконання ним своїх обов'язків. Рада повинна забезпечити здійснення зовнішнього аудиту аудитором (аудиторською фірмою), який має бездоганну репутацію.

З метою забезпечення об'єктивного внутрішнього контролю до Наглядової ради Товариства обираються осіби з бездоганною репутацією. При цьому наявність в особи судимості за злочини проти власності, службові чи господарські злочини є одним із факторів, який негативно впливає на її репутацію.

 7.4. Особи, які здійснюють контроль за фінансово-господарською діяльністю Товариства, повинні звітувати про результати перевірок Наглядовій раді та Загальним зборам товариства. Зовнішній аудитор може брати участь у Загальних зборах Товариства з метою надання акціонерам відповідей на питання стосовно фінансової звітності та аудиторського висновку.

Документи, підготовлені за підсумками проведення контрольних заходів, мають бути негайно передані до Наглядової ради та Виконавчого органу Товариства для оперативного розгляду та реагування на результати здійсненого контролю на найближчому засіданні Наглядової ради та Виконавчого органу.

Наглядова рада зобов'язана оцінювати систему контролю за фінансово-господарською діяльністю Товариства, розробляти та надавати Загальним зборам пропозиції щодо її вдосконалення.

 

8. Заінтересовані особи

 

Товариство повинно поважати права та враховувати законні інтереси заінтересованих осіб (тобто осіб, які мають легітимний інтерес у діяльності товариства і до яких передусім належать працівники, кредитори, споживачі продукції товариства, територіальна громада, на території якої розташоване Товариство, а також відповідні державні органи та органи місцевого самоврядування) та активно співпрацювати з ними для створення добробуту, робочих місць та забезпечення фінансової стабільності Товариства.

Довгостроковий економічний успіх Товариства є результатом колективних зусиль інвесторів, посадових осіб органів Товариства та інших заінтересованих осіб. Співпраця Товариства із заінтересованими особами та врахування їх інтересів у процесі корпоративного управління сприяє забезпеченню фінансової стабільності та конкурентоспроможності Товариства, досягненню його мети, а також позитивно впливає на ділову репутацію товариства.

8.1. Товариство повинно забезпечити дотримання передбачених чинним законодавством прав та інтересів заінтересованих осіб.

Здійснюючи свою діяльність, Товариство не повинно порушувати права заінтересованих осіб, які зазначені чинним законодавством (цивільним, господарським, трудовим, про охорону навколишнього середовища тощо).

Крім того, Товариство повинно враховувати інтереси заінтересованих осіб при прийнятті рішень або здійсненні дій, що можуть тим чи іншим чином вплинути на заінтересованих осіб. До таких випадків належать, зокрема, реалізація Товариством соціальних та екологічних програм; створення робочих місць; формування та зміна розміру статутного капіталу Товариства; придбання Товариством власних акцій; реорганізація та ліквідація Товариства.

Органом, який забезпечує співпрацю Товариства із заінтересованими особами, є Наглядова рада та Виконавчий орган Товариства. Інші органи товариства у процесі своєї діяльності також мають враховувати та забезпечувати дотримання інтересів зазначених осіб.

8.2. Товариство повинно забезпечити заінтересованим особам доступ до інформації про Товариство, необхідної для ефективної співпраці.

Інформаційна політика Товариства повинна враховувати право заінтересованих осіб на отримання повної і достовірної інформації про Товариство.

Заінтересованим особам повинна бути надана можливість своєчасного отримання інформації про фінансовий стан Товариства та результати його діяльності, про порядок управління Товариством та суттєві факти, що стосуються фінансово-господарської діяльності Товариства тощо.

8.3. Товариство повинно сприяти активній участі працівників у процесі корпоративного управління та підвищенню їх заінтересованості в ефективній діяльності Товариства.

Одним із довгострокових завдань Товариства є створення робочих місць та захист інтересів своїх працівників. Для досягнення цього завдання Товариство повинно забезпечити належні умови та охорону праці працівників, а також забезпечити рівень оплати праці, який відповідає виконаній роботі та стимулює працівників.

Трудовий колектив Товариства складають усі фізичні особи, які своєю працею беруть участь в його діяльності на основі трудового договору ( контракту , угоди), а також інших форм, що регулюють трудові відносини працівника з Товариством.

Товариство самостійно встановлює форми та системи оплати праці, розмір заробітної плати, а також інших видів винагороди працівників.

Вищим органом трудового колективу Товариства є Загальні збори трудового колективу, які проводяться не рідше одного разу на 3 роки, якщо інше не передбачено законом.

Загальні збори: схвалюють проект Колективного договору; вирішують питання самоврядування трудового колективу; визначають та затверджують перелік і порядок надання працівникам підприємства соціальних пільг.

Захист трудового колективу здійснює виборний орган, який має право представляти інтереси трудового колективу - Рада трудового колективу Товариства, члени якої обираються таємним голосуванням на Загальних зборах трудового колективу строком на три роки не менш як 2/3 голосів.