смт. Хорошів

2018 р.

Затверджено:

Загальними зборами акціонерів

Публічного акціонерного товариства «Кварцсамоцвіти»

 Рішення акціонера

ЕЛДКАЛ ЛІМІТЕД (ELDKAL LIMITED)

(відповідно до ст.49 Закону України

"Про акціонерні товариства")

від 16 квітня 2018 р.

 

КОДЕКС

КОРПОРАТИВНОГО УПРАВЛІННЯ

АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА

"КВАРЦСАМОЦВІТИ"

(нова редакція)

 

 

Зміст

                                                

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.

2. МЕТА ТА МІСІЯ ТОВАРИСТВА

3. ПРАВА АКЦІОНЕРІВ ТА ЇХ ДОТРИМАННЯ

4. СТРУКТУРА КОРПОРАТИВНОГО УПРАВЛІННЯ

5. ПОЛІТИКА РОЗКРИТТЯ ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ АКЦІОНЕРІВ

6. КОРПОРАТИВНА ЕТИКА ПОСАДОВИХ ОСІБ ТОВАРИСТВА

7. КОНТРОЛЬ ЗА ФІНАНСОВО-ГОСПОДАРСЬКОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ ТОВАРИСТВА      

8. ЗАІНТЕРЕСОВАНІ ОСОБИ

9. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

 

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

 

1.1. Акціонерне товариство «Кварцсамоцвіти» (надалі - товариство) є одним з провідних підприємств в галузі геології та геологорозвідування.

1.2. У товаристві усвідомлюють ступінь впливу корпоративної поведінки товариства на ставлення інвесторів до всього українського інвестиційного середовища. Програма дій, спрямованих на виконання цього завдання передбачає, зокрема, формування прозорої та ефективної моделі корпоративного управління, яка забезпечила б збалансування інтересів великих та дрібних акціонерів, менеджерів, ділових партнерів товариства та суспільства в цілому.

1.3. За таких умов товариство вважає за необхідне ухвалити власний кодекс корпоративного управління. Кодекс корпоративного управління Акціонерного товариства «Кварцсамоцвіти» (надалі - кодекс) є документом, який визначає і закріплює основні принципи та стандарти корпоративного управління товариства, принципи захисту інтересів акціонерів та інших зацікавлених осіб, принципи прозорості прийняття рішень, відповідальності керівників товариства та інформаційної відкритості.

1.4. Визнаючи важливість підтримки високих стандартів корпоративного управління та ділової етики для успішного ведення бізнесу та забезпечення прав акціонерів, товариство приймає на себе зобов’язання слідувати принципам корпоративного управління, що викладені в цьому  кодексі.

1.5. Положення цього кодексу відповідають міжнародно-визнаним стандартам, що припускають як безумовне дотримання вимог законодавства, так і дотримання стандартів передової практики корпоративного управління та етичних норм. Цей кодекс розроблений відповідно до Конституції України, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Законів України «Про акціонерні товариства», «Про цінні папери та фондовий ринок», «Про депозитарну систему України», «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», принципів корпоративного управління Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР), Рекомендацій з найкращої практики корпоративного управління для акціонерних товариств України та Принципів корпоративного управління України, що прийняті Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку для впровадження передової практики корпоративного управління в українських акціонерних товариствах, інших законів, нормативно-правових актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - законодавство України), а також статуту товариства.

1.6. Цей кодекс є сукупністю добровільно прийнятих зобов'язань, заснованих на збалансованому врахуванні інтересів акціонерів товариства та інших зацікавлених осіб, а також органів управління та контролю товариства.

1.7. Цей кодекс набуває чинності з моменту його затвердження загальними зборами акціонерів товариства (надалі - загальні збори).

1.8. Для цілей цього кодексу під корпоративним управлінням мається на увазі система правил, відповідно до яких регулюються взаємини між товариством, його органами управління та контролю, акціонерами товариства та іншими зацікавленими особами.

1.9. Товариство приймає на себе зобов'язання керуватися в своїй діяльності принципами, що лежать в основі системи корпоративного управління товариством, а саме:

- рівне ставлення до акціонерів товариства;

- дотримання прав та інтересів акціонерів та клієнтів товариства, закріплених нормами та вимогами чинного законодавства;

- підтримка ефективної системи внутрішнього контролю та аудиту товариства;

- ефективний контроль за менеджментом товариства з боку виконавчого органу товариства;

- підзвітність виконавчого органу товариства перед наглядовою радою та загальними зборами;

- ефективна взаємодія із співробітниками товариства у вирішенні соціальних питань і забезпечення необхідних умов праці;

- визнання передбачених законом прав зацікавлених осіб;

- заохочення активної співпраці між товариством і зацікавленими особами в забезпеченні фінансової стійкості товариства, його розвитку та створенні робочих місць;

- забезпечення інформаційної та фінансової прозорості товариства;

- дотримання етичних норм ділової поведінки;

- дотримання усіх норм діючого законодавства та внутрішніх нормативних актів товариства;

- дотримання принципу нейтральності щодо фінансово-промислових груп, державних органів, політичних партій та об’єднань.

1.10. Пріоритетом корпоративної поведінки товариства є повага до прав та законних інтересів акціонерів, працівників, клієнтів, контрагентів та інших осіб, що зацікавлені у діяльності товариства, відкритість товариства, а також забезпечення ефективної діяльності, фінансової стабільності та прибутковості товариства.

1.11. Основи ефективної діяльності та інвестиційної привабливості товариства базуються на довірі між усіма акціонерами та іншими учасниками корпоративних взаємовідносин.

1.12. Товариство докладає усіх зусиль для максимального задоволення потреб акціонерів та інвесторів товариства та налагодження взаємовідносин між ними й товариством, для досягнення стратегічних цілей товариства.

1.13. Товариство в своїй діяльності керується наступними принципами:

- діяти у відповідності до чинного законодавства України та визнаної міжнародної практики добросовісного управління з метою забезпечення максимального захисту акціонерів та інвесторів товариства від будь-яких впливів, дій та інших чинників, які можуть призвести до обмеження їх прав та інтересів;

 - максимальне забезпечення участі стратегічних інвесторів у бізнесі товариства;

- сприяння участі міноритарних акціонерів в управлінні товариством та захисті їх прав.

1.14. Недійсність будь-якого положення кодексу не тягне за собою недійсність кодексу взагалі. Якщо будь-яке положення виявиться недійсним, у такому випадку регулювання відповідних відносин здійснюється згідно з чинним законодавством України. Загальні збори акціонерів  можуть замінити таке положення іншим, що не суперечить законодавству України, і є близьким до положення, що визнане недійсним.

 

2. МЕТА ТА МІСІЯ ТОВАРИСТВА

 

2.1. Мета товариства полягає у максимізації добробуту акціонерів за рахунок зростання ринкової вартості акцій товариства, а також отримання акціонерами дивідендів.

2.2. Метою діяльності товариства є отримання прибутку від здійснення господарської діяльності за рахунок виробництва та реалізації конкурентоспроможних товарів, виконання робіт, надання послуг та реалізація на цій основі соціально-економічних інтересів акціонерів та трудового колективу товариства.

2.3. Для досягнення мети товариства органи управління товариства повинні здійснювати управління таким чином, щоб забезпечити як розвиток товариства в цілому, так і реалізацію права кожного акціонера на отримання доходу.

2.4. Товариство повинно здійснювати свою діяльність відповідно до правил ділової етики та враховувати інтереси суспільства в цілому.

 Товариство дотримується стандартів ділової поведінки акціонерів та менеджерів, а також забезпечує функціонування системи моніторингу цих стандартів, що дозволяє унеможливити отримання зазначеними особами додаткових доходів за рахунок використання інсайдерської інформації, порушення обмежень щодо уникнення конфлікту інтересів, та здійснення інших протиправних і неетичних дій.

2.5. Пріоритетом корпоративної поведінки товариства є повага до прав та законних інтересів акціонерів, працівників, споживачів та інших осіб, що зацікавлені у діяльності товариства, відкритість товариства, а також забезпечення ефективності діяльності підтримання фінансової стабільності та прибутковості товариства.

2.5. Основи ефективної діяльності та інвестиційної привабливості товариства базуються на довірі між усіма учасниками корпоративних відносин.

2.6. Товариство повинно забезпечувати інвестиційну привабливість емітованих ним акцій протягом усього періоду своєї діяльності. Для цього товариство повинно збільшувати власний капітал, налагоджувати ефективні відносини із заінтересованими особами.

 

3. ПРАВА АКЦІОНЕРІВ ТА ЇХ ДОТРИМАННЯ

 

3.1. Особи, які набули право власності на акції товариства, набувають статусу акціонерів товариства.

3.2. Товариство забезпечує захист прав, законних інтересів акціонерів товариства та рівне ставлення до всіх акціонерів товариства незалежно від:

 - статусу акціонера: резидент або нерезидент України, юридична або фізична особа;

 - кількості акцій, якими володіє акціонер;

 - інших факторів.

3.3. Товариство сприяє реалізації та захисту прав і законних інтересів акціонерів товариства, зокрема:

3.3.1. Право на участь в управлінні товариством шляхом участі та голосування на загальних зборах.

Для того, щоб акціонери мали можливість ефективно реалізувати це право, товариство повинно забезпечити дотримання таких прав акціонерів:

а) Брати участь у вирішенні найважливіших питань діяльності товариства, у тому числі прийняття рішення про внесення змін до статуту, обрання членів наглядової ради, додатковий випуск акцій, викуп товариством розміщених ним акцій, укладення значних правочинів, реорганізацію товариства та інші дії, які призводять до суттєвих корпоративних змін.

Акціонери, як власники товариства, мають право вирішувати найважливіші питання діяльності товариства. Рішення з таких питань приймаються вищим органом товариства - загальними зборами акціонерів. Перелік повноважень загальних зборів, у тому числі тих, що належать до виключної компетенції, встановлений у статуті товариства.

Річні  загальні збори акціонерів повинні проводитися щороку не пізніше 30 квітня.

б) Вчасно отримувати повідомлення про скликання загальних зборів, яке повинно містити наступну інформацію: повне найменування та місцезнаходження товариства; дата, час та місце (із зазначенням номера кімнати, офісу або залу, куди мають прибути акціонери) проведення загальних зборів; час початку і закінчення реєстрації акціонерів для участі у загальних зборах; дата складення переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах; перелік питань разом з проектом рішень (крім кумулятивного голосування) щодо кожного з питань, включених до проекту порядку денного; адресу власного веб-сайту товариства, на якому розміщена відповідна інформація згідно вимог законодавства; порядок ознайомлення акціонерів з матеріалами, з якими вони можуть ознайомитися під час підготовки до загальних зборів; про права, надані акціонерам відповідно до вимог законодавства, якими вони можуть користуватися після отримання повідомлення про проведення загальних зборів, а також строк, протягом якого такі права можуть використовуватися; порядок участі та голосування на загальних зборах за довіреністю; конкретно визначене місце для ознайомлення за місцезнаходженням товариства (номер кімнати, офісу тощо) та посадова особа товариства, відповідальна за порядок ознайомлення акціонерів з документами.

 Кворум, визначений перед початком загальних зборів, залишається незмінним до закриття зборів.

Загальні збори акціонерів проводяться на території України, в межах населеного пункту за місцезнаходженням товариства, крім випадків, коли на день скликання загальних зборів 100 відсотками акцій товариства володіють іноземці, особи без громадянства, іноземні юридичні особи, а також міжнародні організації.

в) Своєчасно та у зручний для акціонера спосіб знайомитися з матеріалами, пов'язаними з порядком денним загальних зборів, та отримувати додаткову інформацію стосовно питань порядку денного від посадових осіб та інших уповноважених осіб товариства.

Від дати надіслання повідомлення про проведення загальних зборів до дати проведення загальних зборів товариство повинно надати акціонерам можливість ознайомитися з документами, необхідними для прийняття рішень з питань порядку денного, за місцезнаходженням товариства у робочі дні, робочий час та в доступному місці, а в день проведення загальних зборів - також у місці їх проведення. У разі якщо порядок денний загальних зборів передбачає голосування з питань, за результатами рішень яких в акціонерів може виникнути право на обов’язків викуп, товариство повинно надати акціонерам можливість ознайомитися з проектом договору про викуп акцій.

г) Вносити пропозиції та вимагати їх включення до порядку денного загальних зборів.

Кожний акціонер має право внести пропозиції щодо питань, включених до проекту порядку денного загальних зборів, а також щодо нових кандидатів до складу органів товариства, кількість яких не може перевищувати кількісного складу кожного з органів. Пропозиції вносяться не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення загальних зборів, а щодо кандидатів до складу органів товариства - не пізніше ніж за 7 днів до дати проведення загальних зборів.

Пропозиція до проекту порядку денного загальних зборів подається в письмовій формі із зазначенням прізвища (найменування) акціонера, який її вносить, кількості належних йому акцій, змісту пропозиції до питання та/або проекту рішення.

Зміни до проекту порядку денного загальних зборів вносяться лише шляхом включення нових питань та проектів рішень із запропонованих питань. Пропозиції щодо включення нових питань до проекту порядку денного повинні містити відповідні проекти рішень з цих питань. Товариство не має права вносити зміни до запропонованих акціонерами питань або проектів рішень.

Пропозиції щодо кандидатів у члени наглядової ради повинні також містити прізвище, ім'я та по батькові кандидата (кандидатів), кількість акцій, що йому (їм) належить, а також інформацію про те, чи є запропонований кандидат представником акціонера (групи акціонерів) або про те, що кандидат пропонується на посаду члена наглядової ради – незалежного директора із зазначенням прізвища, ім'я, по батькові (найменування юридичної особи) акціонера (групи акціонерів) та кількість акцій, що йому належить або їм сукупно належать.

Пропозиції акціонерів (акціонера), які сукупно є власниками 5 або більше відсотків голосуючих акцій, підлягають обов'язковому включенню до проекту порядку денного загальних зборів. У такому разі рішення наглядової ради про включення питання до проекту порядку денного не вимагається, а пропозиція вважається включеною до проекту порядку денного, якщо вона подана з дотриманням вищезазначених вимог.

У разі внесення змін до проекту порядку денного загальних зборів товариство не пізніше ніж за 10 днів до дати проведення загальних зборів повідомляє акціонерів про такі зміни та направляє/вручає порядок денний, а також проекти рішень, що додаються на підставі пропозицій акціонерів.

д) Брати участь у загальних зборах особисто або через вільно обраного представника, причому голоси, подані на загальних зборах акціонерами та представниками акціонерів, мають однакову силу.

Представником акціонера на загальних зборах може бути фізична особа або уповноважена особа юридичної особи, а також уповноважена особа держави чи територіальної громади. Представником акціонера - фізичної чи юридичної особи може бути інша фізична особа або уповноважена особа юридичної особи, а представником акціонера - держави чи територіальної громади - уповноважена особа органу, що здійснює управління державним чи комунальним майном. Посадові особи органів товариства та їх афілійовані особи не можуть бути представниками інших акціонерів товариства на загальних зборах.

 Акціонер має право призначити свого представника постійно або на певний строк. Акціонер має право у будь-який момент замінити свого представника, повідомивши про це правління.

 Акціонер має право видати довіреність на право участі та голосування на загальних зборах декільком своїм представникам. Акціонер має право у будь-який час відкликати чи замінити свого представника на загальних зборах. Надання довіреності на право участі та голосування на загальних зборах не виключає право участі на цих загальних зборах акціонера, який видав довіреність, замість свого представника.

 е) Брати участь в обговоренні та голосуванні з питань порядку денного, причому процедура голосування на загальних зборах повинна забезпечувати прозорість та надійність підрахунку голосів.

Одна голосуюча акція надає акціонеру один голос для вирішення кожного з питань, винесених на голосування на загальних зборах товариства, крім проведення кумулятивного голосування.

 Право голосу на загальних зборах товариства мають акціонери - власники простих акцій товариства.

Акціонер не може бути позбавлений права голосу, крім випадків, встановлених законом.

Рішення загальних зборів товариства з питання, винесеного на голосування, приймається простою більшістю голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах та є власниками голосуючих з цього питання акцій, крім випадків, встановлених законом.

 Обрання членів наглядової ради здійснюється в порядку кумулятивного голосування. При обранні членів наглядової ради  кумулятивним голосуванням голосування проводиться щодо всіх кандидатів одночасно.

Обраними вважаються ті кандидати, які набрали найбільшу кількість голосів акціонерів порівняно з іншими кандидатами.

 Рішення загальних зборів з питань: внесення змін до статуту товариства; прийняття рішення про анулювання викуплених акцій; прийняття рішення про зміну типу товариства; прийняття рішення про розміщення акцій; прийняття рішення про збільшення статутного капіталу товариства; прийняття рішення про зменшення статутного капіталу товариства; прийняття рішення про виділ та припинення товариства, крім випадку, передбаченого законом, про ліквідацію товариства, обрання ліквідаційної комісії, затвердження порядку та строків ліквідації, порядку розподілу між акціонерами майна, що залишається після задоволення вимог кредиторів, і затвердження ліквідаційного балансу, приймається більш як трьома чвертями голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах та є власниками голосуючих з відповідного питання акцій.

 Загальні збори не можуть приймати рішення з питань, не включених до порядку денного.

 На загальних зборах голосування проводиться з усіх питань порядку денного, винесених на голосування.

 Голосування з питань порядку денного загальних зборів проводиться тільки з використанням бюлетенів для голосування.

3.3.2. Право на отримання частини прибутку товариства у розмірі, пропорційному належній акціонерові кількості акцій.

Товариство забезпечує рівне ставлення до всіх акціонерів власників однієї категорії акцій: кожна випущена товариством проста акція надає її власнику однаковий обсяг прав; на кожну випущену товариством акцію однієї категорії виплачується однаковий розмір дивідендів. Не допускається в рамках однієї категорії акцій встановлення переваг для отримання дивідендів різними групами акціонерів.

Рішення про виплату дивідендів та їх розмір приймається загальними зборами. Виплата дивідендів здійснюється з чистого прибутку звітного року та/або нерозподіленого прибутку на підставі рішення загальних зборів у строк, що не перевищує шість місяців з дня прийняття загальними зборами рішення про виплату дивідендів.

Для кожної виплати дивідендів наглядова рада встановлює дату складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів, порядок та строк їх виплати. Дата складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів, визначається рішенням наглядової ради, передбаченим першим реченням цього пункту, але не раніше ніж через 10 робочих днів після дня прийняття такого рішення наглядовою радою. Товариство в порядку, встановленому наглядовою радою, повідомляє осіб, які мають право на отримання дивідендів, про дату, розмір, порядок та строк їх виплати.

Товариство здійснює виплату дивідендів через депозитарну систему України або безпосередньо акціонерам. Конкретний спосіб виплати дивідендів визначається відповідним рішенням загальних зборів.

У разі відчуження акціонером належних йому акцій після дати складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів, але раніше дати виплати дивідендів, право на отримання дивідендів залишається в особи, зазначеної у такому переліку.

Товариство не має права приймати рішення про виплату дивідендів у разі, якщо звіт про результати розміщення акцій не зареєстровано у встановленому законодавством порядку та якщо власний капітал товариства менший ніж статутний капітал.

Товариство не має права здійснювати виплату дивідендів у разі, якщо воно має зобов'язання про обов’язковий викуп акцій.

3.3.3. Право на своєчасне отримання повної та достовірної інформації про фінансово-господарський стан товариства та результати його діяльності, суттєві факти, що впливають або можуть впливати на вартість цінних паперів та (або) розмір доходу за ними, про випуск товариством цінних паперів тощо.

Право на отримання інформації про товариство є одним з головних прав акціонера. Лише на підставі повної, достовірної та своєчасної інформації про товариство акціонер може прийняти виважене рішення стосовно своєї інвестиції та реалізувати більшість своїх прав.

Товариство забезпечує кожному акціонеру доступ до документів товариства: статуту; положення про загальні збори, наглядову раду, правління та зміни до них; положення про кожну філію та кожне представництво товариства (за наявності); принципів (кодексу) корпоративного управління товариства; протоколів загальних зборів; матеріалів, з якими акціонери мають (мали) можливість ознайомитися під час підготовки до загальних зборів; протоколів засідань наглядової ради та правління, накази і розпорядження голови правління; висновків аудитора (аудиторської фірми) товариства; річної фінансова звітності; документів звітності, що подаються відповідним державним органам; проспектів цінних паперів або рішень про емісію цінних паперів, а також свідоцтв про реєстрацію випуску акцій та інших цінних паперів товариства; особливої інформації про товариство згідно з вимогами законодавства;) звітів наглядової ради; документів, на підставі яких визначена ринкова вартість; письмових повідомлень про заміну члена наглядовій раді – представника акціонера (акціонерів); інші документів, передбачених законодавством, статутом, внутрішніми положеннями, рішеннями загальних зборів, наглядової ради, правління.

Будь-який акціонер, за умови повідомлення правління не пізніше ніж за 5 робочих днів, має право на ознайомлення з документами, у приміщенні товариства за його місцезнаходженням у робочий час. Строк ознайомлення з документами – протягом 11 робочих днів з дати отримання товариством повідомлення про намір ознайомитися з документами.

 Протягом 10 робочих днів з дня надходження письмової вимоги акціонера правління зобов’язане надати цьому акціонеру завірені підписом уповноваженої особи товариства копії відповідних документів. За надання копій документів товариство стягує плату, розмір якої не може перевищувати вартості витрат на виготовлення копій документів та витрат, пов'язаних з пересиланням документів поштою, до моменту надання таких документів.

 Акціонери можуть отримувати додаткову інформацію про діяльність товариства за згодою правління або у випадках і порядку, передбачених рішенням загальних зборів

 3.3.4. Право на надійну та ефективну реєстрацію та підтвердження права власності на акції:

а) процедура реєстрації права власності повинна забезпечувати швидкий, надійний та доступний спосіб реєстрації права власності та отримання належного підтвердження права власності;

б) товариство повинно вжити всіх заходів для того, щоб запобігти неправомірному втручанню у процедуру реєстрації прав власності з боку посадових осіб органів товариства та інших акціонерів;

Облік та збереження інформації про власників іменних акцій та належні їм акції здійснюється товариством у депозитарній системі обліку.

3.3.5. Право вимагати обов'язкового викупу товариством акцій.

Кожний акціонер – власник простих акцій товариства має право вимагати здійснення обов’язкового викупу товариством належних йому голосуючих акцій, якщо він зареєструвався для участі у загальних зборах та голосував проти прийняття загальними зборами рішення про:

1) злиття, приєднання, поділ, перетворення, виділ, зміну типу товариства;

2) надання згоди на вчинення товариством значних правочинів;

3) надання згоди на вчинення товариством правочину, щодо якого є заінтересованість;

4) зміну розміру статутного капіталу.

5) відмову від використання переважного права акціонера на придбання акцій додаткової емісії у процесі їх розміщення.

Товариство в даному випадку зобов’язане викупити належні акціонерові акції.

Перелік акціонерів, які мають право вимагати здійснення обов’язкового викупу належних їм акцій складається на підставі переліку акціонерів, які зареєструвалися для участі в загальних зборах, на яких були прийняті рішення, що стали підставою для вимоги обов’язкового викупу акцій.

 Ціна викупу акцій не може бути меншою, ніж їх ринкова вартість .

 Ціна викупу акцій розраховується станом на день, що передує дню опублікування в установленому порядку повідомлення про скликання загальних зборів, на яких було прийнято рішення, яке стало підставою для вимоги обов’язкового викупу акцій.

 Ринкова вартість акцій визначається в порядку, встановленому законом.

 Договір між товариством та акціонером про обов’язковий викуп товариством належних йому акцій укладається в письмовій формі.

 Протягом 30 днів після прийняття загальними зборами рішення, що стало підставою для вимоги обов’язкового викупу акцій, акціонер, який має намір реалізувати зазначене право, подає товариству письмову вимогу. У вимозі акціонера про обов’язковий викуп акцій мають бути зазначені його прізвище (найменування), місце проживання (надходження) , кількість, тип та / або клас акцій, обов’язкового випуску яких він вимагає.

Протягом 30 днів після отримання вимоги акціонера про обов'язковий викуп акцій товариство здійснює оплату вартості акцій за ціною викупу, зазначеною в повідомленні про право вимоги обов’язкового викупу акцій, що належить акціонеру, а відповідний акціонер повинен вчинити всі дії, необхідні для набуття товариством права власності на акції, обов’язкового викупу яких він вимагає.

3.4. Інші права акціонерів товариства визначені у статуті товариства.

3.5. Товариство забезпечує акціонерам-нерезидентам України можливість для реалізації своїх прав нарівні з іншими акціонерами.

3.6. Товариство очікує від усіх власників акцій та їх довірених осіб розсудливості та зваженості під час реалізації прав акціонера, усвідомлення власної відповідальності перед іншими акціонерами, товариством, менеджментом та іншими заінтересованими особами.

3.7. Товариство буде послідовно застосовувати адекватні заходи, спрямовані на запобігання зловживанням акціонерами своїми правами, протиправному використанню ними інсайдерської інформації та здійснення інших дій, що загрожують стабільності, прибутковості та зростанню активів Товариства.

3.8. У разі якщо акціонером товариства є одна особа, положення щодо порядку скликання та проведення загальних зборів не застосовуються. В такому випадку повноваження загальних зборів товариства,  здійснюються акціонером одноосібно. Рішення акціонера з питань, що належать до компетенції загальних зборів, оформлюється ним письмово (у формі рішення). Таке рішення акціонера має статус протоколу загальних зборів.  Обрання персонального складу наглядової ради здійснюється без застосування кумулятивного голосування.

 

 

4. СТРУКТУРА КОРПОРАТИВНОГО УПРАВЛІННЯ

 

4.1. Органами управління товариства відповідно до статуту товариства є:

- загальні збори акціонерів товариства (загальні збори);

- наглядова рада;

 - правління – колегіальний  виконавчий орган.

4.2. Вищим органом управління товариства є загальні збори. Наглядова рада і правління здійснюють управління поточною діяльністю товариства в межах своєї компетенції.

4.3. Товариство також забезпечує функціонування ефективної системи контролю за фінансово-господарською діяльністю товариства.

Ефективне управління потребує наявності у корпоративній структурі товариства дієвої, незалежної наглядової ради та кваліфікованого виконавчого органу (правління), раціонального і чіткого розподілу повноважень між ними, а також належної системи підзвітності та контролю. Система корпоративного управління повинна створювати необхідні умови для своєчасного обміну інформацією та ефективної взаємодії між наглядовою радою та правлінням. Органи товариства та їх посадові особи повинні діяти добросовісно та розумно в інтересах товариства.

Компетенція органів товариства чітко визначена у статуті товариства відповідно до завдань органів товариства та з урахуванням вимог чинного законодавства. У статуті товариства наведений перелік повноважень, що належать до виключної компетенції кожного органу.

Рішення про делегування повноважень фіксуються у протоколі відповідного органу з визначенням органу, якому делегуються повноваження, перелік повноважень, що делегуються, та строк делегування.

У забезпеченні ефективної взаємодії між органами товариства вирішальну роль відіграє своєчасний обмін інформацією, яка необхідна для виконання органами товариства своїх функцій та прийняття ними відповідних рішень.

Результати діяльності товариства залежать від чесного, добросовісного та сумлінного виконання посадовими особами органів товариства своїх обов'язків. Товариство, що має на меті здобути довіру інвесторів, повинно створити належні внутрішні механізми для запобігання шахрайському вилученню активів товариства чи іншим діям з боку посадових осіб товариства, що суперечать інтересам товариства.

 4.4. Наглядова рада.

Наглядова рада є колегіальним органом, що здійснює захист прав акціонерів товариства і в межах компетенції, здійснює управління товариством, а також контролює та регулює діяльність правління.

До виключної компетенції наглядової ради належать:

1)        затвердження внутрішніх положень, якими регулюється діяльність товариства, крім тих, що віднесені до виключної компетенції загальних зборів, та тих, що рішенням наглядової ради передані для затвердження правлінню;

2)         прийняття рішення про дату проведення річних або позачергових загальних зборів; 

3)         затвердження повідомлення про проведення загальних зборів, затвердження проекту порядку денного та порядку денного загальних зборів (крім скликання акціонерами позачергових загальних зборів);

4)         прийняття рішення про включення або про відмову у включенні пропозицій акціонерів до проекту порядку денного загальних зборів, надсилання акціонерам повідомлень про відмову у включенні пропозицій до порядку денного загальних зборів;

5)         обрання реєстраційної комісії, за винятком випадку, коли загальні збори скликаються на вимогу акціонерів (акціонера), які на день подання вимоги сукупно є власниками 10 і більше відсотків голосуючих акцій товариства;

6)         формування тимчасової лічильної комісії загальних зборів;

7)         затвердження форми і тексту бюлетеня для голосування;

8)         визначення дати складення переліку акціонерів, які мають бути повідомлені про проведення загальних зборів та мають право на участь у загальних зборах;

9)         визначення способу повідомлення акціонерів про скликання загальних зборів;

10)    порядок здійснення повідомлення про заміну члена наглядової ради - представника акціонера (групи акціонерів);

11)     визначення дати складення переліку осіб, які мають право на отримання дивідендів, порядку та строків виплати дивідендів у межах граничного строку, визначеного п. 8.2 статуту;

12)     обрання та припинення повноважень голови і членів правління;

13)     затвердження умов контрактів, які укладатимуться з головою і членами правління, встановлення розміру їх винагороди;

14)    розгляд звіту правління та затвердження заходів за результатами його розгляду;

15)     прийняття рішення про відсторонення голови або члена правління від здійснення повноважень та обрання особи, яка тимчасово здійснюватиме повноваження голови правління;

16)    прийняття рішення про продаж раніше викуплених товариством акцій;

17)    прийняття рішення про розміщення товариством інших цінних паперів, крім акцій;

18)     прийняття рішення про викуп розміщених товариством інших, крім акцій, цінних паперів;

19)    затвердження ринкової вартості майна;

20)    обрання аудитора (аудиторської фірми) товариства для проведення аудиторської перевірки за результатами поточного та/або минулого (минулих) року (років) та визначення умов договору, що укладатиметься з таким аудитором (аудиторською фірмою), встановлення розміру оплати його (її) послуг;

21)    затвердження рекомендацій загальним зборам за результатами розгляду висновку зовнішнього незалежного аудитора (аудиторської фірми) товариства для прийняття рішення щодо нього;

22)    прийняття рішення про обрання оцінювача майна товариства та затвердження  умов договору, що укладатиметься з ним, встановлення розміру оплати його послуг;

23)    прийняття рішення про обрання (заміну) депозитарної установи, яка надає товариству додаткові послуги, затвердження умов договору, що укладатиметься з нею, встановлення розміру оплати її послуг;

24)    прийняття рішення про надання згоди на вчинення значного правочину, якщо ринкова вартість майна або послуг, що є його предметом, становить від 10 до 25 відсотків вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності товариства,  та про надання згоди на вчинення правочинів із заінтересованістю, крім випадків коли згідно статуту таке рішення приймається загальними зборами;

25)    вирішення питань про участь товариства у промислово-фінансових групах та інших об'єднаннях;

26)    вирішення питань про створення та/або участь в будь-яких юридичних особах, їх реорганізацію та ліквідацію;

27)    вирішення питань про створення, реорганізацію та/або ліквідацію структурних та/або відокремлених підрозділів товариства;

28)     визначення ймовірності визнання товариства неплатоспроможним внаслідок прийняття ним на себе зобов'язань або їх виконання, у тому числі внаслідок виплати дивідендів або викупу акцій;

29)     вирішення питань, віднесених до компетенції наглядової ради, у разі злиття, приєднання, поділу, виділу або перетворення товариства;

30)    здійснення контролю за своєчасністю надання (опублікування) товариством достовірної інформації про його діяльність відповідно до законодавства, опублікування товариством інформації про принципи (кодекс) корпоративного управління товариства;

31)    прийняття рішення про розміщення інших цінних паперів, крім акцій та інших цінних паперів, які можуть бути конвертовані в акції, на суму, що не перевищує 25 відсотків вартості активів товариства;

Питання, що належать до виключної компетенції наглядової ради, не можуть вирішуватися іншими органами товариства, крім загальних зборів.

4.5.  Правління.

Правління здійснює управління поточною діяльністю товариства.

До компетенції правління належить вирішення всіх питань, пов'язаних з керівництвом поточною діяльністю товариства, крім питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів та наглядової ради.

Компетенція правління:

1)        здійснює виконання рішень загальних зборів та наглядової ради.

2)        колегіально вирішує питання фінансово-господарської та виробничої діяльності товариства в межах, передбачених статутом.

3)        складає квартальні та річні звіти про результати господарської діяльності товариства та подає їх на затвердження/погодження наглядовій раді та загальним зборам.

4)        розглядає питання щодо ведення зовнішньоекономічної діяльності.

5)        приймає рішення про вчинення правочинів з питання розпорядження (відчуження) та використання майна товариства в межах та з урахуванням особливостей, визначених статутом.

6)        визначає організаційну структуру товариства, штатний розпис, умови оплати праці посадових осіб, працівників товариства, його дочірніх підприємств, філій, представництв.

7)        приймає рішення щодо необхідності придбання, набуття у власність іншим способом та розпорядження довгостроковими фінансовими вкладеннями товариства у вигляді внесків (частки, паї, акції) в інші суб’єкти господарювання, які створюються за участю товариства, у тому числі у дочірні підприємства, та деривативів інших юридичних осіб і подає в порядку, визначеному статутом, на погодження наглядовій раді або загальним зборам.

8)        розробляє та подає на затвердження/погодження наглядовій раді внутрішні нормативні документи товариства.

9)        укладає договір з обраним депозитарієм на обслуговування емісії цінних паперів.

10)    надає наглядовій раді рекомендації щодо відбору незалежного аудитора (аудиторської фірми).

11)    приймає рішення з інших питань поточної діяльності товариства, які виносяться на розгляд головою правління.

 Голова правління обирається наглядовою радою із складу правління.

Голова правління організовує роботу правління, скликає засідання, забезпечує ведення протоколів засідань.

 Голова правління має право:

1)        без довіреності вчиняти дії від імені товариства, представляти інтереси товариства у всіх національних та іноземних підприємствах, в установах і організаціях, органах державної влади і місцевого самоврядування.

2)        вести переговори та вчиняти правочини (угоди, договори, контракти) від імені товариства в межах, що визначені рішеннями загальними зборами, наглядовою радою та правлінням, з урахуванням особливостей, встановлених статутом.

3)        одноосібно приймати рішення про вчинення правочину та вчиняти правочини, якщо ринкова вартість майна або послуг, що є його предметом, становить менше 10 відсотків вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності товариства.

4)        видавати накази та давати розпорядження, обов'язкові для виконання всіма працівниками товариства.

5)        за погодженням з наглядовою радою затверджувати організаційну структуру товариства та штатний розпис.

6)        призначати на посади та звільняти з посад працівників товариства, затверджувати їм конкретні розміри ставок заробітної плати і посадових окладів.

7)        призначати на посади та звільняти з посад керівників дочірніх підприємств, філій та представництв товариства.

8)        затверджувати штатний розпис філій та представництв товариства, погоджувати штатний розпис дочірніх підприємств.

9)        розпоряджатися коштами та майном товариства в межах, що визначені рішеннями загальних зборів, наглядової ради та правління, з урахуванням особливостей, встановлених статутом.

10)    відкривати поточний, валютний та інші рахунки в будь-якому банку України та за кордоном для зберігання коштів і здійснення всіх видів розрахунків, кредитних та касових операцій товариства.

11)    підписувати довіреності на виконання дій від імені товариства.

12)    вживати відповідних заходів для заохочення працівників, накладати стягнення у порядку та випадках, передбачених чинним законодавством України та статутом.

13)    розподіляти обов’язки між членами правління, підлеглими керівниками структурних підрозділів та іншими працівниками товариства.

14)    організовувати та забезпечувати ведення, облік та зберігання протоколів засідань правління.

15)    видавати накази та інші організаційно-розпорядчі документи, які є обов’язковими для працівників товариства.

У разі наявності державної таємниці чи матеріальних носіїв секретної інформації, згідно із законодавством України "Про державну таємницю", голова правління забезпечує охорону державної таємниці відповідно до вимог режиму секретності та у відповідності до Закону України "Про державну таємницю", призначає керівника режимно-секретного органу.

 

5. ПОЛІТИКА РОЗКРИТТЯ ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ АКЦІОНЕРІВ

 

5.1. Товариство розуміє, що його діяльність у прозорому режимі, за зрозумілими для всіх правилами дозволяє підвищувати його ефективність, сприяє захисту та реалізації прав інвесторів та акціонерів, залученню внутрішніх і зовнішніх інвестицій.

5.2. Також, товариство усвідомлює, що наявність своєчасної, достовірної та вичерпної інформації про товариство є важливою умовою для здійснення акціонерами та потенційними інвесторами об'єктивної оцінки фінансово-економічного стану товариства та для прийняття ними виважених рішень щодо придбання, відчуження цінних паперів або здійснення інвестицій в товариство, а також голосування на загальних зборах.

5.3. Розкриття інформації про товариство є необхідною передумовою довіри до товариства з боку інвесторів та акціонерів, та сприяє залученню капіталу. Розкриття інформації має велике значення для підвищення її ефективності діяльності самого товариства, оскільки повна та достовірна інформація надає можливість органам управління та контролю товариства об'єктивно оцінити досягнення товариства та розробити стратегію його подальшого розвитку.

5.4. У зв’язку із викладеним в пунктах 5.1 - 5.3, товариство своєчасно та доступними засобами розкриває повну та достовірну інформацію з усіх суттєвих питань, що стосуються його діяльності, з метою надання можливості користувачам інформації (акціонерам, кредиторам, контрагентам, потенційним інвесторам тощо) приймати виважені рішення.

5.5. Товариство використовує сучасні засоби оприлюднення та поширення інформації, в тому числі через мережу Інтернет.

5.6. Товариство максимально забезпечує можливість доступу до інформації при мінімальних затратах користувачів.

5.7. Товариство постійно розробляє та впроваджує необхідні внутрішні механізми з метою запобігання неправомірному використанню інформації, яка стала відомою посадовим особам Товариства в ході виконання ними своїх функціональних обов’язків.

 

6. КОРПОРАТИВНА ЕТИКА ПОСАДОВИХ ОСІБ ТОВАРИСТВА

 

6.1. Посадові особи товариства повинні добросовісно та розумно діяти в інтересах товариства. Обов'язок добросовісно та розумно діяти в інтересах товариства передбачає, що посадові особи товариства під час виконання своїх функцій, визначених чинним законодавством України, статутом, внутрішніми положеннями та посадовими інструкціями товариства, повинні виявляти турботу та обачність, що, як правило, очікуються від людини, яка приймає виважені рішення, в аналогічній ситуації.

6.2. Обов'язок діяти в найкращих інтересах товариства передбачає, що посадові особи товариства повинні використовувати свої повноваження та можливості, пов'язані зі займаними ними посадами, виключно в інтересах та на користь товариства.

6.3. Посадові особи товариства не повинні здійснювати дії, які суперечать чи не відповідають інтересам товариства. Зокрема, посадові особи товариства не мають права отримувати будь-яку винагороду (прямо чи опосередковано) за здійснення ними впливу на ухвалення рішень органами управління та контролю товариства, розкривати інформацію з обмеженим доступом тощо.

6.4. Здійснюючи свої повноваження посадові особи товариства не мають право: вимагати чи брати від фізичних та юридичних осіб подарунки, отримувати послуги, що є чи можуть бути як винагорода за рішення або дії, що належать до їх службових обов'язків; використовуючи своє службове становище, сприяти окремим фізичним або юридичним особам укладати з товариством правочини з метою одержання за це для себе або своїх родичів матеріальних благ, пільг або інших привілей.

6.5. Здійснюючи свої функції, посадові особи товариства зобов'язані діяти тільки в межах наданих їм повноважень та, представляючи товариство перед третіми особами, поводитися так, щоб не зашкодити власній діловій репутації, діловій репутації інших посадових осіб та товариству в цілому.

6.6. Недопущення конфлікту інтересів.

6.6.1. Контроль за відсутністю у товариства конфлікту інтересів, який може зашкодити його надійній роботі та подальшому існуванню здійснює наглядова рада товариства. В своїй діяльності наглядова рада товариства забезпечує уникнення будь-якого конфлікту (а також його видимості) між приватними інтересами керівників і працівників товариства, з однієї сторони, та комерційними інтересами товариства, з іншої сторони, або конфлікту між іншими посадами, які можуть обіймати члени наглядової ради товариства і правління, з однієї сторони, та комерційними інтересами товариства, з іншої сторони.

6.6.2. Посадові особи товариства повинні діяти добросовісно та розумно в найкращих інтересах товариства.

 

7. КОНТРОЛЬ ЗА ФІНАНСОВО-ГОСПОДАРСЬКОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ ТОВАРИСТВА

 

7.1. З метою захисту прав та законних інтересів акціонерів товариство повинно забезпечити комплексний, незалежний, об'єктивний та професійний контроль за фінансово-господарською діяльністю товариства.

Товариство може розраховувати на довіру інвесторів та надходження зовнішнього фінансування тільки за умови запровадження належної системи контролю за його діяльністю. Наявність такої системи дозволяє інвесторам бути впевненими у тому, що їх інвестиції розумно використовуються, спрямовуються на розвиток товариства та надійно захищені від можливих зловживань.

Товариство повинно забезпечити ефективний контроль за діяльністю осіб, які розпоряджаються отриманими товариством інвестиціями, та здійснити надійний захист майнових інтересів інвесторів.

Діюча у товаристві система контролю за його фінансово-господарською діяльністю сприятиме:

 збереженню та раціональному використанню фінансових і матеріальних ресурсів товариства;

 забезпеченню точності та повноти бухгалтерських записів;

підтриманню прозорості та достовірності фінансових звітів;

запобіганню та викриттю фальсифікацій та помилок;

забезпеченню стабільного та ефективного функціонування товариства.

7.2. Контроль за фінансово-господарською діяльністю товариства повинен здійснюватися як через залучення незалежного зовнішнього аудитора (аудиторської фірми), так і через механізми внутрішнього контролю.

До органів, які здійснюють внутрішній контроль, належить наглядова рада товариства.

7.2.1. Система внутрішнього контролю товариства має забезпечити здійснення стратегічного, оперативного та поточного контролю за його фінансово-господарською діяльністю.

 Наглядова рада повинна забезпечити функціонування належної системи контролю, а також здійснення стратегічного контролю за фінансово-господарською діяльністю товариства.

З метою ефективного виконання зазначених функцій до компетенції ради належать, зокрема, повноваження щодо:

перевірки достовірності річної та квартальної фінансової звітності до її оприлюднення та подання на розгляд загальних зборів акціонерів;

виявлення недоліків системи контролю, розробки пропозицій та рекомендацій щодо її вдосконалення;

 затвердження зовнішнього аудитора, здійснення контролю за ефективністю, об'єктивністю та незалежністю зовнішнього аудитора, фінансовими відносинами між товариством та аудитором;

контролю за усуненням недоліків, які були виявлені під час проведення перевірок зовнішнім аудитором.

7.2.2. Товариство може проводити щорічну аудиторську перевірку за участю зовнішнього аудитора, який обирається наглядовою радою.

7.3. Особи, які здійснюють контроль за фінансово-господарською діяльністю товариства, мають бути незалежними від впливу членів правління товариства, власників великих пакетів акцій, інших осіб, які можуть бути заінтересованими у результатах проведення контролю.

Незалежність зовнішнього аудитора є важливою передумовою об'єктивного та ефективного контролю за фінансово-господарською діяльністю товариства. Важливу роль у забезпеченні незалежності зовнішнього аудитора відіграє наглядова рада товариства. Наглядова рада повинна затверджувати кандидатуру зовнішнього аудитора та визначати умови договору, що укладається з ним, у тому числі розмір оплати його послуг, забезпечувати та контролювати відповідність зовнішнього аудитора вимогам незалежності відповідно до чинного законодавства. Крім того, аудитор (аудиторська фірма), який здійснює перевірку фінансової звітності товариства, не повинен одночасно (протягом того ж року) надавати товариству інші послуги.

З метою забезпечення незалежності наглядової ради до її складу входять члени, що  обираються та відкликаються виключно загальними зборами акціонерів, а також затверджуються загальними зборами умови цивільно-правових договорів, що укладаються з ними, і встановлюються розмір їх винагороди.

7.4. Товариство повинно забезпечити проведення об'єктивного та професійного контролю за його фінансово-господарською діяльністю.

Товариство повинно забезпечити проведення фінансово-господарського контролю за його діяльністю чесними і відвертими у підході до виконання своїх обов'язків особами, позбавленими упередженості та суб'єктивного ставлення. Крім того, гарантією якісного контролю за фінансово-господарською діяльністю товариства є професійна компетентність осіб, які його здійснюють.

З метою забезпечення об'єктивного контролю з боку зовнішнього аудитора наглядова рада повинна створити належні умови для його роботи, які б виключали можливість тиску на аудитора з боку заінтересованих осіб, та здійснювати контроль за дотриманням зовнішнім аудитором кодексу професійної етики аудиторів України під час виконання ним своїх обов'язків.

З метою забезпечення об'єктивного внутрішнього контролю до наглядової ради товариства обираються особи з бездоганною репутацією. При цьому наявність в особи судимості за злочини проти власності, службові чи господарські злочини є одним із факторів, який негативно впливає на її репутацію.

 7.5. Особи, які здійснюють контроль за фінансово-господарською діяльністю товариства, повинні звітувати про результати перевірок наглядовій раді та загальним зборам товариства. Зовнішній аудитор може брати участь у загальних зборах товариства з метою надання акціонерам відповідей на питання стосовно фінансової звітності та аудиторського висновку.

Документи, підготовлені за підсумками проведення контрольних заходів, мають бути негайно передані до наглядової ради та правління товариства для оперативного розгляду та реагування на результати здійсненого контролю на найближчому засіданні наглядової ради та правління.

Наглядова рада зобов'язана оцінювати систему контролю за фінансово-господарською діяльністю товариства, розробляти та надавати загальним зборам пропозиції щодо її вдосконалення.

8. ЗАІНТЕРЕСОВАНІ ОСОБИ

 

8.1. Товариство повинно поважати права та враховувати законні інтереси заінтересованих осіб (тобто осіб, які мають легітимний інтерес у діяльності товариства і до яких передусім належать працівники, кредитори, споживачі продукції товариства, територіальна громада, на території якої розташоване товариство, а також відповідні державні органи та органи місцевого самоврядування) та активно співпрацювати з ними для створення добробуту, робочих місць та забезпечення фінансової стабільності товариства.

Довгостроковий економічний успіх товариства є результатом колективних зусиль інвесторів, посадових осіб органів товариства та інших заінтересованих осіб. Співпраця товариства із заінтересованими особами та врахування їх інтересів у процесі корпоративного управління сприяє забезпеченню фінансової стабільності та конкурентоспроможності товариства, досягненню його мети, а також позитивно впливає на ділову репутацію товариства.

8.2. Товариство повинно забезпечити дотримання передбачених чинним законодавством прав та інтересів заінтересованих осіб.

Здійснюючи свою діяльність, товариство не повинно порушувати права заінтересованих осіб, які зазначені чинним законодавством (цивільним, господарським, трудовим, про охорону навколишнього середовища тощо).

Крім того, товариство повинно враховувати інтереси заінтересованих осіб при прийнятті рішень або здійсненні дій, що можуть тим чи іншим чином вплинути на заінтересованих осіб. До таких випадків належать, зокрема, реалізація товариством соціальних та екологічних програм; створення робочих місць; формування та зміна розміру статутного капіталу товариства; придбання товариством власних акцій; реорганізація та ліквідація товариства.

Органом, який забезпечує співпрацю товариства із заінтересованими особами, є наглядова рада та правління. Інші органи товариства у процесі своєї діяльності також мають враховувати та забезпечувати дотримання інтересів зазначених осіб.

8.3. Товариство повинно забезпечити заінтересованим особам доступ до інформації про товариство, необхідної для ефективної співпраці.

Інформаційна політика товариства повинна враховувати право заінтересованих осіб на отримання повної і достовірної інформації про товариство.

Заінтересованим особам повинна бути надана можливість своєчасного отримання інформації про фінансовий стан товариства та результати його діяльності, про порядок управління товариством та суттєві факти, що стосуються фінансово-господарської діяльності товариства тощо.

8.4. Товариство повинно сприяти активній участі працівників у процесі корпоративного управління та підвищенню їх заінтересованості в ефективній діяльності товариства.

Одним із довгострокових завдань товариства є створення робочих місць та захист інтересів своїх працівників. Для досягнення цього завдання товариство повинно забезпечити належні умови та охорону праці працівників, а також забезпечити рівень оплати праці, який відповідає виконаній роботі та стимулює працівників.

Трудовий колектив товариства складають усі фізичні особи, які своєю працею беруть участь в його діяльності на основі трудового договору, а також інших форм, що регулюють трудові відносини працівника з товариством.

Товариство самостійно встановлює форми та системи оплати праці, розмір заробітної плати, а також інших видів винагороди працівників.

Вищим органом трудового колективу товариства є загальні збори трудового колективу, які проводяться не рідше одного разу на 3 роки, якщо інше не передбачено законом.

Загальні збори трудового колективу:

схвалюють проект колективного договору;

вирішують питання самоврядування трудового колективу;

 визначають та затверджують перелік і порядок надання працівникам підприємства соціальних пільг.

Захист трудового колективу здійснює виборний орган, який має право представляти інтереси трудового колективу - рада трудового колективу товариства, члени якої обираються таємним голосуванням на загальних зборах трудового колективу строком на три роки не менш як 2/3 голосів.

 

9. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

 

9.1. Товариство буде вдосконалювати цей кодекс шляхом внесення в нього змін та доповнень, пов’язаних з формуванням міжнародною та національною корпоративною практикою стандартів корпоративної поведінки, з урахуванням специфіки роботи товариства, керуючись інтересами акціонерів, працівників, клієнтів, контрагентів та інших осіб, що зацікавлені у діяльності товариства.

9.2. Зміни та/або доповнення до цього кодексу вносяться загальними зборами і набувають чинності з моменту їх затвердження загальними зборам.